POZnań

Zmiany wokół cmentarzy

dojazd na cmentarz na Junikowie  Foto: lepszyPOZNAN

Ruch wokół cmentarzy w najbliższe dni będzie znacznie większy. By usprawnić dojazd i wyjazd, ale także by zwiększyć bezpieczeństwo, zmieniona będzie organizacja ruchu. Pojawi się także więcej patroli Policji i Straży Miejskiej.

Część zmian była wprowadzona już w ubiegły weekend, gdy wuchta wiary odwiedzała nekropolie, przygotowując groby bliskich na Wszystkich Świętych.

Cmentarz Junikowo

Ulica Chryzantemowa od Owczej do Malwowej jest w tym czasie ulicą jednokierunkową. Przy samym cmentarzu musimy, zgodnie z ustawionymi tutaj znakami, zwolnić do 30 km/h.

Jeśli sytuacja będzie tego wymagać w przedświąteczny poniedziałek, Policja może wprowadzić od 8:00 jeden kierunek ruchu na ul. Cmentarnej i Owczej od ul Grunwaldzkiej do ul. Złotowskiej, a także w najbliższy weekend (29-30.10), w godzinach popołudniowych, wprowadzić ruch jednokierunkowy na ul. Złotowskiej od ul. Owczej do ul.Bukowskiej – wyjaśnia Anna Kaniewska z Zarządu Dróg Miejskich.

W poniedziałek i wtorek (1.11) ul. Cmentarna i Owcza będą jednokierunkowe od ul. Grunwaldzkiej do Złotowskiej, ul. Złotowska także będzie jednokierunkowa – od ul. Owczej do Bukowskiej. Ruch jednokierunkowy obowiązywał będzie również na ul. Wieruszowskiej – od ul. Grunwaldzkiej do ul. Junikowskiej. Zmiany te będą obowiązywać już od 5:00 do godzin wieczornych.

Samochody będziemy mogli parkować na dodatkowych miejscach, które będą wyznaczone na lewym pasie ruchu ul. Grunwaldzkiej – od pętli Junikowo do ul. Cmentarnej w obu kierunkach, na Grunwaldzkiej oraz na Wieruszowskiej.

W środę 2 listopada od południa do godzin wieczornych, jednokierunkowe będą ul. Cmentarna i Owcza od ul. Grunwaldzkiej do ul. Złotowskiej – dodaje Anna Kaniewska.

Cmentarz Miłostowo

Jadąc ulicą Warszawską na pewno trzeba będzie zwolnić do obowiązującej tu w te dni prędkości 30 km/h. Podobnie jest na ulicy Gnieźnieńskiej.

Przez cały weekend ul. Warszawska będzie zwężona w obu kierunkach. Nie będą mogły także tędy jeździć samochody ciężarowe. Inaczej będzie wyglądał też ruch na ul. Gnieźnieńskiej.

Będzie ona zamknięta dla samochodów ciężarowych, a od Gdyńskiej do Bałtyckiej od godz. 5:00 do godzin wieczornych będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy – wyjaśnia Anna Kaniewska z Zarządu Dróg Miejskich.

Cmentarz Lutycka

Tutaj także obowiązuje nas ograniczenie prędkości do 30 km/h na ul. Lutyckiej na odcinku od ul. Dojazd do Podolańskiej. Przez cały ten weekend samochody mogą parkować na poboczach ul. Lutyckiej po stronie cmentarza i od ul. Szczawnickiej do ul. Dojazd w kierunku ronda Obornickiego, a także na poboczu ulicy Szczawnickiej, przy samym cmentarzu.

Ulicą Lechicką przez cały weekend od ul. Podolańskiej do ronda Obornickiego nie będą mogły jeździć ciężarówki.

Cmentarz Górczyn

By zapewnić bezpieczne dotarcie na ten cmentarz także tutaj obowiązuje na ul. Ściegiennego i Arciszewskiego ograniczenie prędkości samochodów do 30 km/h. Parking na ul. Ściegiennego, na wysokości cmentarza, przeznaczony będzie wyłącznie dla osób niepełnosprawnych.

Sama ul. Arciszewskiego będzie zwężona do jednego pasa w obu kierunkach od ul. Palacza do ul. Ściegiennego. W świąteczny wtorek odcinek ten może zostać wydłużony nawet do ul. Hetmańskiej.

Dodatkowo we wtorek 1 listopada ul. Ściegiennego, na odcinku od ul. Jarochowskiego do ul. Arciszewskiego, będzie zwężona o jeden pas, na którym utworzone zostaną dodatkowe miejsca parkingowe – mówi Anna Kaniewska z Zarządu Dróg Miejskich.

Pozostałe cmentarze

Na ul. Bluszczowej i Wiśniowej także będzie obowiązywać jeden kierunek ruchu, na odcinku od ul. 28 Czerwca 1956 r. do ul. Wspólnej.

Na Jeżycach, w okolicach cmentarza przy ul. Nowina utworzone zostaną dodatkowe miejsca parkingowe wzdłuż ul. Szpitalnej, po stronie cmentarza od ul. Nowina do ul. Miodowej. Na ul. Szpitalnej obowiązywać będzie w tym czasie ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Na ul. Morasko, na wysokości cmentarza, również obowiązywać będzie w tym czasie ograniczenie prędkości do 30 km/h oraz dopuszczone będzie parkowanie na poboczu.

Natomiast na ulicach Jasna Rola i Bronisława od ul. Bolka do ul. Umultowskiej samochody będą mogły jechać tylko w jednym kierunku.

Przy starołęckim cmentarzu ulice św. Antoniego i Minikowo będą jednokierunkowe na odcinku od ul. Książęcej do ronda Minikowo. Dzięki temu udostępnione zostaną na lewym pasie jezdni dodatkowe miejsca parkingowe.

Strażnicy miejscy przy cmentarzu

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN, lepszyPOZNAN.pl / tab

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz