Cyrankiewicz w Poznaniu

Autor: miarecki. Poznań, 11 Października 2016

Socjalista przed wojną, więzień Auschwitz w czasie wojny, czołowy komunista po wojnie. Konformista, bohater dowcipów, wieczny premier. Szara eminencja, figurant. Ulubieniec wielu Polaków. Ale na pewno nie w Poznaniu, do dzisiaj nie zapomniano mu słów wypowiedzianych podczas powstanie robotników w czerwcu 1956 roku: “Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie”

Jóżef Cyrankiewicz - wieczny premierJózef Cyrankiewicz jest bohaterem reportaży Piotra Lipińskiego. W czwartek 13 października o godzinie 18:00 w księgarni Bookarest odbędzie się spotkanie z autorem.

Książka Piotra Lipińskiego to oparta na solidnej podstawie źródłowej próba rozwikłania zagadek i tajemnic, jakie narosły wokół Józefa Cyrankiewicza – jednej z najciekawszych postaci peerelowskiego establishmentu.

Stał na czele rządu przez ponad dwadzieścia lat, od 1947 do 1970 roku, z przerwą w latach 1952–1954, kiedy stanowisko zajmował Bierut. Wówczas był wicepremierem. Żartowano, że jest najtańszym politykiem w PRL-u, bo do urzędów nie trzeba zamawiać nowych portretów. Po rozstaniu z fotelem premiera został przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Pokoju. „Żołnierzem na froncie walki o pokój” był do 1986 roku. Dopiero wtedy ostatecznie zakończyła się jego polityczna kariera. Miał 75 lat.

Korzystał z przywilejów władzy. Kochał życie, zmieniał kobiety, jeździł szybkimi samochodami i pijał drogie trunki. Mówiono na niego Car Ankiewicz.Dowcipy o sobie lubił, nawet kolekcjonował, a niektóre podobno sam wymyślał. Jedni zapamiętali, że był wysoki, drudzy, że niski, trzeci, że średniego wzrostu. Większość nie wątpi, że był łysy. Zmarł 20 stycznia 1989 roku. Niecałe pół roku później zakończył się w Polsce komunizm.

Rozmowę z Piotrem Lipińskim, autorem reportaży “Cyrankiewicz. Wieczny premier” poprowadzi Andrzej Skworz. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 13 października o godzinie 18:00 w księgarni Bookarest w Starym Browarze.

Użyte w artykule zdjęcia: Wydawnictwo Czarne
Koronawirus

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.