BizNews

Kompania Piwowarska – kto nawarzy tego piwa?

Kompania Piwowarska - browar w Poznaniu  Foto: Kompania Piwowarska

Niemal pewne jest to, że Kompania Piwowarska zostanie sprzedana. W kolejce chętnych do jej przejęcia pojawiają się kolejne spółki – również z Polski. Ostatnio wymieniany jest między innymi wadowicki Maspex.

Od kilku lat związana z Poznaniem Kompania Piwowarska jest częścią spółki SABMiller. Trwa jednak proces przejęcia jej przez jeszcze większego gracza, jakim jest AB InBev.

Część akcji SABMiller posiadają Dominika i Sebastian Kulczyk. Do wiosny mieli 3% akcji tej spółki, ale w kwietniu sprzedali 1,5% uzyskując na londyńskiej giełdzie miliard funtów, a więc około 5.700.000.000 złotych. To największa taka prywatna transakcja w historii Polski.

Tymczasem SABMiller chce sprzedać część swoich europejskich aktywów, w tym właśnie Kompanię Piwowarską, ale też czeski Pilsner Urquell, węgierski Dreher, rumuński Ursus czy słowacki Topvar. By przejąć ten piwny biznes trzeba będzie zapłacić około 6 miliardów dolarów.

W kolejce ustawiają się między innymi japońskie browary Asahi oraz Kirin. Zainteresowane przejęciem są też europejskie fundusze. Jak informuje Bloomberg do gry mogą wejść również Chińczycy, a dokładniej China Resources Enterprises, a więc producent najlepiej sprzedającego się na świecie piwa Snow. Wśród chętnych do przejęcia wymieniany jest także Sebastian Kulczyk, zarządzający Kulczyk Investments.

Do przejęcia tego piwnego biznesu ma się też przymierzać wadowicka spółka spożywcza Maspex. Należą do niej m. in. takie marki jak Kotlin, Tymbark, Tarczyn, Łowicz, Krakus. Spółka cały czas przejmuje udziały w kolejnych firmach i to nie tylko w Polsce.

Maspex szuka inwestora finansowego, z którym mógłby wystartować w procesie sprzedaży aktywów SABMillera – informuje Puls Biznesu powołując się na swoich informatorów – wadowicki koncern prowadzi rozmowy w tej sprawie od trzech miesięcy.

Spółka SABMiller oprócz Kompanii Piwowarskiej jest także właścicielem m. in. czeskiego Pilsner Urquella, węgierskiego Drehera, rumuńskiego Ursusa i słowackiego piwa Topvar. Nie jest jeszcze przesądzone, czy będzie to sprzedaż wszystkich tych browarów w jednej transakcji, czy w częściach.

Użyte w artykule zdjęcia: Kompania Piwowarska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz