Stare Miasto

XXI Święto Bamberskie już dzisiaj

XX Święto Bamberskie  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

To jedno z bardziej kolorowych wydarzeń, które odbywają się w Poznaniu. To zasługa barwnych, charakterystycznych strojów bamberek. 

Święto Bamberskie to także okazja, by przypomnieć ilu potomków osadników spod Bambergu, których rocznicę przybycia tutaj świętujemy, żyje dzisiaj w Poznaniu i jego okolicy.

Uroczystość rozpocznie się oczywiście przy pomniku Bamberki na Starym Rynku o godzinie 12:15. Sama figura zostanie specjalnie udekorowana girlandą, będziemy mogli również wysłuchać koncertu zespołu Dixie Company. Druga część XXI Święta Bamberskiego odbywać się będzie w Muzeum Bambrów Poznańskich od 13:30 (ramowy program wydarzeń znajdziesz poniżej).

Kim są bambrzy? To Polacy pochodzenia niemieckiego, potomkowie osadników, którzy przybyli tutaj z okolic Bambergu. Zostali oni sprowadzeni w latach 1719-1753 przez ówczesne władze Poznania. Mieli zasiedlić opuszczone wsie zniszczone podczas wojny północnej i będącej jej skutkiem epidemii cholery. Jedynym warunkiem stawianym zaproszonym osadnikom było, zgodnie z nakazem Augusta II Mocnego z 1710 dotyczącego wszystkich cudzoziemców osiedlających się w Polsce, wyznanie rzymskokatolickie.

Pierwsi osadnicy przybyli w 1719 do Lubonia. Kolejni osiedlali się w Dębcu oraz Boninie (1730), w Ratajach i Wildzie (1746-1747) oraz w Jeżycach i Górczynie (1750-1753).

Samo określenie bamber funkcjonuje do dzisiaj w gwarze poznańskiej, ale ma zupełnie inne, obecnie negatywne, znaczenie niż początkowo, gdy oznaczało dobrego, bogatego gospodarza wiejskiego.

XX Święto Bamberskie

XXI Święto Bamberskie – ramowy program uroczystości 6 sierpnia:

Stary Rynek, początek 12:15
– Powitanie przybyłych gości
– Odczytanie kontraktu osadników bamberskich
– Prezentacja nowego Kalendarza Bamberskiego na 2017 rok
– Wystąpienia przybyłych gości
– Dekoracja figury Bamberki girlandą
– Koncert zespołu Dixie Company

Muzeum Bambrów Poznańskich (ul.Mostowa 7/9), początek 13:30
– Zwiedzanie Muzeum
– Koncert zespołu Dixie Company
– Gry i konkursy

XX Święto Bamberskie

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium