Aglomeracja

Sprawność nie szuka deficytów, lecz talentów

I Międzynarodowe Warsztataty Akrobatyczno – Cyrkowe  Foto: Ewelina Jaśkowiak

Blisko 60 osób wzięło udział w I Międzynarodowych Warsztatach Akrobatyczno – Cyrkowych, które odbyły się na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. W warsztatach wzięły udział grupy z Włoch, Hiszpanii, Finlandii, Niemiec i Polski. Zwieńczeniem zajęć warsztatowych były wspólne występy w Owińskach i Poznaniu.

Warsztaty i festiwal są częścią projektu “Sprawność nie szuka deficytów, lecz talentów” dofinansowanego z programu Erasmus+ w ramach międzynarodowego projektu „International Circus and Acrobatic Art Workshop”. Inicjatorem projektu jest poznański Teatr Akrobatyczny „Z Głową W Chmurach”. Do udziału w projekcie zostały zaproszone zespoły z Niemiec – Kommunales Jugendbildungswerk Kassel, Finlandii – Circus Helsinki Association ry, Hiszpanii – Asociación las niñas del tul Granada oraz Włoch – Associazione I Girasoli onlus Sicilia.

W skład zespołów wchodzi młodzież, w wieku 13-19 lat, w tym także osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. Każda z grup teatralnych przysłała od kilku do kilkunastu osób, zarówno instruktorów, jak i uczestników zajęć teatralno-akrobatycznych. Z Polski w warsztatach bierze udział młodzież z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach oraz z Zespołu Szkół numer 3 z Oddziałami Integracyjnymi.

Inspiracją do wymiany jest problem wykluczenia osób o ograniczonych predyspozycjach fizycznych i ruchowych ze sfery udziału w życiu społecznym, szczególnie aktywnego udziału w imprezach o charakterze sportowo-gimnastycznych oraz artystycznych. Dla osób niepełnosprawnych intelektualnie lub ruchowo wykonanie ćwiczeń akrobatycznych na trampolinie może być dowodem, iż – mimo przeciwności – można przezwyciężyć swoje słabości. Podobnie dla osób niewidomych lub słabo widzących przejście po linie może być symbolicznym przekroczeniem granicy niemożliwego.

Zwieńczeniem wspólnego międzynarodowego spotkania będzie również jego dokumentacja filmowa, przedstawiająca pracę warsztatową oraz rezultaty tej pracy.

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz