Ilu mamy Poznaniaków w Poznaniu?

Autor: bigbiciq. Poznań, 8 Lipca 2016

Pytanie to będzie hasłem wywoławczym dyskusji na temat perspektyw rozwoju naszego miasta. Odbędzie się ona 14 lipca na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania o godzinie 17:00.

Uczestnicy dyskusji przez dwie godziny będą próbowali odpowiedzieć na pytanie, jaki jest współczesny Poznań – tradycyjny, opierający się na dziedziczonych przez pokolenia wartościach, czy też może bardziej nowoczesny, szukający nowych wzorców.

Spróbujemy się zastanowić nad tym, który wizerunek Poznania dominuje w ogólnym odbiorze miasta. Czy jest to Poznań kulturalny, otwarty na oddolne, zróżnicowane inicjatywy multikulturowego społeczeństwa, czy też Poznań biznesowy, utożsamiany z przypisywanymi od dawna poznaniakom cechami, takimi jak: pracowitość, przedsiębiorczość, konsekwencja w działaniu – zapowiada Iwona Matuszczak-Szulc, dyr. Wydziału Rozwoju Miasta. – Podczas dyskusji rozważaniom poddane zostaną kwestie dotyczącego tego, czy Poznań utożsamiany jest z poglądami konserwatywnymi, czy też może bardziej z liberalnymi oraz czy nasilające się współcześnie przejawy rasizmu i nietolerancji wobec inności poznaniacy utożsamiają z ksenofobią czy też z dążeniem do zachowania autonomii?

Swoja wiedzą i spostrzeżeniami podzielą się z mieszkańcami zaproszeni do dyskusji prelegenci: profesorowie Witold Orłowski – główny doradca ekonomiczny PwC Polska, i Waldemar Łazuga – kierownik Zakładu Myśli i Kultury Politycznej w Instytucie Historii UAM, Anna Hryniewiecka – dyrektor Centrum Kultury Zamek, Maciej Nowak – z-ca dyr. ds. artystycznych Teatru Polskiego, dr Adam Soćko – z-ca dyr. Muzeum Narodowego w Poznaniu, a także prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Oprócz dyskusji uczestnicy spotkania swoimi uwagami o Poznaniu będą mogli podzielić się na specjalnie w tym celu przygotowanej “płaszczyźnie inspiracji”, ustawionej w przestrzeni dziedzińca. Wszyscy autorzy wpisów otrzymają nagrody w postaci ciekawej publikacji o współczesnym Poznaniu. Prezentacja tego cyklicznie wydawanego tytułu na temat sytuacji społeczno-gospodarczej miasta będzie jednym z punktów lipcowego spotkania, a zapełnioną myślami “płaszczyznę” będzie można “odczytywać” do niedzieli.

Książkowe atrakcje przygotowano też dla najmłodszych uczestników spotkania. Będzie to “Biblioteka na rowerze”, czyli specjalnie skonstruowany pojazd, którego dominującymi częściami składowymi są… książki. Animatorki pokażą dzieciom wybrane tytuły, przeczytają ich fragmenty oraz zaproponują zabawę wokół wybranych przez dzieci pozycji.

Na zakończenie spotkania podsumowania dyskusji oraz treści wyrażonych przez mieszkańców na “płaszczyźnie inspiracji” dokona prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Spotkanie rozpocznie się na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania o godzinie 17.00. Najpierw uczestnicy wysłuchają minikoncertu w wykonaniu saksofonisty Michała Nowaka z Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu. Artystyczne rozpoczęcie spotkania uzupełni, połączona z prelekcją dr. Adama Soćki, prezentacja obrazu ze zbiorów poznańskiego Muzeum Narodowego.

Koronawirus

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.