Z Wimbledonu na korty Olimpii

Pablo Carreno Busta (ESP) vs Radu Albot (MDA) - Poznań Open 201  Foto: Paweł Rychter

Rozstawiony z numerem 1 w rozpoczynającym się w przyszłym tygodniu challengerze ATP Poznań Open 2016 Mołdawianin Radu Albot zanotował właśnie najlepszy w swojej karierze start w turniejach wielkoszlemowych. Wiele wskazuje, że to właśnie on może okazać się także zwycięzcą poznańskiego turnieju.

Finał debla na kortach OlimpiiPodczas trwającego właśnie turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu najpierw przedarł się przez eliminacje, a następnie dotarł do drugiej rundy. Wcześniej jego nazwisko znalazło się trzy razy w głównej drabince imprezy wielkoszlemowej i za każdym razem przegrywał już z pierwszym przeciwnikiem. Teraz było inaczej, bo 26-latek ograł Portugalczyka Gastao Eliasa. Pojedynek był rozgrywany „na raty” ze względu na padający deszcz. Ostatecznie jednak Albot zwyciężył w czterech setach 3:6, 6:2, 7:5, 6:4.

W walce o 1/16 finału przeciwnikiem Mołdawianina był rozstawiony z numerem 19. Bernard Tomic. Mecz był wyznaczony na korcie numer dwa, czyli trzecim co do ważności w londyńskim kompleksie All England Lawn Tennis and Croquet Club. Mimo że Australijczyk był zdecydowanym faworytem, to Albot nie oddał jednak spotkania bez walki i pokazał się z bardzo dobrej strony. Miał szansę doprowadzić nawet do piątego seta, bo w czwartym przy wyniku 1:2 prowadził z przełamaniem. Tomic odrobił jednak straty, a potem sam odebrał serwis przeciwnikowi i ostatecznie wygrał 7:6 (7-3), 6:3, 6:7 (6-8), 6:3.

Dobry występ w Anglii sprawił, że Albot przesuwa się w rankingu ATP. Może się okazać, że w momencie rozpoczęcia Poznań Open 2016 turniejowa „jedynka” będzie w okolicach setnego miejsca. Wiele zależy jednak od tego, jak zaprezentuje się w w rozpoczynającym się w poniedziałek challengerze w niemieckim Brunszwiku. W pierwszej rundzie rywalem będzie… Elias – ten sam, którego wyeliminował podczas Wimbledonu.