K U L T U R A

Mamy bardzo zdolną młodzież!

Turniej Białych Piór  Foto: MDK nr 1

W Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Poznaniu spotkali się laureaci i wyróżnieni w XXXV Wojewódzkim Turnieju Białych Piór im. Ewy Gajowieckiej.

Tegoroczna edycja jednego z największych konkursów literackich dla dzieci i młodzieży w Wielkopolsce przyciągnęła 408 uczestników z ponad 150 szkół. Rywalizowano w czterech kategoriach – poezja szkół podstawowych i gimnazjów oraz proza szkół podstawowych i gimnazjów.

Organizacja tego turnieju to dla MDK nr 1 wielki zaszczyt. To bardzo budujące, kiedy widzimy, ilu młodych ludzi chce tworzyć wiersze czy opowiadania i podzielić się swoją twórczością – mówi Hanna Konieczna, dyrektor MDK nr 1. – Mamy nadzieję, że udział w Białych Piórach będzie dla nich dodatkową motywacją do rozwijania swojego talentu – dodaje.

Tegoroczna edycja była pierwszą, która nosi imię Ewy Gajowieckiej. Patronka Białych Piór to pomysłodawczyni Turnieju, organizatorka trzydziestu trzech jego edycji i wychowawca kilku pokoleń miłośników literatury. Zmarła w 2015 roku.

Najlepszymi poetkami ze szkół podstawowych okazały się mieszkanki Wyrzyska – Marta Manthai (I miejsce) i Klaudia Nowakowska (II miejsce). Obie są uczennicami Szkoły Podstawowej w Wyrzysku. Trzecie miejsce zajęła Monika Cenajek z Zespołu Szkół w Ptaszkowie. W kategorii poezja gimnazjalistów najwyżej oceniony został wiersz Olivii Panufnik z Gimnazjum w Słupcy. Drugie miejsce jury przyznało Zuzannie Dolnej z Gimnazjum w Iwnie, a trzecie Weronice Szymaniak z Gimnazjum nr 58 w Poznaniu.

Pierwsze miejsce w kategorii proza szkół podstawowych przypadło Hannie Fajfer ze Szkoły Podstawowej w Ostrowitem. Druga i trzecia nagroda trafiła do poznaniaków: Amelii Orłowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 62i Michała Stodulskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1. W kategoriigimnazjów triumfowała Marta Szpytko z Zespołu Szkół Urszulańskich z Poznania. Tuż za nią uplasował się Stanisław Paluszak z Gimnazjum w Kaźmierzu (II miejsce) i Aleksandra Wewior z Akademickiego Gimnazjum Milenium w Gnieźnie (III miejsce).

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz