Poznań na szynach (kolejowych)

Autor: bigbiciq. Poznań, 10 Lutego 2016

Powstająca kolej niosła nadzieję na rozwój, ale też obawy. Teraz podróże baną stały się czymś normalnym, a cała kolejowa infrastruktura wtopiła się w miejski krajobraz. Nadal jednak wuchta wiaruchny pasjonuje się wszystkim, co związane jest z kolejnictwem. Z dziejami jej rozwoju i… upadków wiąże się wiele ciekawych historii. Część z nich poznamy podczas sobotniej wycieczki.

Kolej okazała się wielkim sukcesem na zachodzie Europy. Przedsiębiorczy poznaniacy zaczęli w niej zatem upatrywać impulsu także do rozwoju gospodarczego Poznania i Wielkopolski.

Ich starania zostały uwieńczone uruchomieniem Kolei Stargardzko-Poznańskiej w 1848 roku. Od tamtej pory poznański węzeł kolejowy intensywnie się rozwijał wpływając na gospodarkę i życie mieszkańców – wyjaśniają organizatorzy wycieczki – powstawały kolejne linie, dworce, związane z obsługą kolei zaplecze i budynki administracyjne.

Czasy się zmieniły, pojawiły się inne środki transportu, ale kolej nadal jest ważnym składnikiem poznańskiego krajobrazu. Podczas sobotniej wycieczki będziemy można się dowiedzieć m.in. gdzie powstał pierwszy dworzec kolejowy w Poznaniu, gdzie dziś prawdopodobnie znajdowałby się dworzec główny, gdyby miasto za czasów pruskich nie miało statusu twierdzy, gdzie znajdowały się dworce Kluczborski i Marchijski, co pisano dawniej o kolei na łamach poznańskiej prasy oraz dokąd wyruszył z Poznania pierwszy pociąg elektryczny.

Spacer Poznań na szynach (kolejowych) odbędzie się w sobotę 13 lutego. Pierwsza grupa wyruszy o godzinie 10:30, a kolejna o 14:30. Przewodnik będzie czekał na chętnych przed bramą dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej. 

Spacery odbywają się w konwencji freewalking tour, a więc wstępne zapisy nie są wymagane, a wycieczka odbywa się niezależnie od liczby uczestników i pogody – wyjaśniają organizatorzy, przewodnicy z grupy PoPoznaniu – na zakończenie można podziękować przewodnikowi napiwkiem.

W oczekiwaniu na wycieczkę z przewodnikami zapraszamy na wyprawę Średzką Koleją Powiatową, której… już prawie nie ma, choć była kiedyś bardzo ważna: http://bit.ly/Schroda’erKreisbahn

Stacja Kobylepole - Sredzka Kolej Powiatowa

Koronawirus

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.