POZnań

W co ubierają się projektanci mody?

Pokaz mody  Foto: Marek Makowski / materiały prasowe

Polskie marki odzieżowe są coraz częściej doceniane na międzynarodowych rynkach. O tym jak rozwijała się moda w Polsce oraz kariery najbardziej znanych projektantów pisze w książce “Modni. Od Arkadiusa do Zienia” Karolina Sulej . O pierwszej pozycji non-fiction dotyczącej polskiej mody opowie autorka już 15 grudnia podczas spotkania w poznańskiej School of Form.

Pokaz mody - PavluchenkoModa w demokratycznej Polsce zaczęła się na bazarach – od tak zwanych ręczniaków, poprzez „szczęki“, aż wreszcie po pierwsze, małe butiki. W późniejszym czasie stopniowo wyparły je galerie handlowe i sieciówki. Ostatnie kilka lat to okres, w którym niszowe polskie marki zaczęły zdobywać coraz większą popularność, nie tylko wśród Polaków, ale także na zagranicznych targach i pokazach mody. Łódzki Fashion Week czy warszawskie targi Mustache i Hush to nowe inicjatywy, dzięki którym okazało się, że polscy projektanci mogą w przyszłości dołączyć do światowej czołówki. Polska moda nareszcie stała się modna.

Książka “Modni. Od Arkadiusa do Zienia” poświęcona jest życiu i twórczości projektantów, którzy przez lata zarażali swoją pasją do ubierania. Znaleźć można w niej historie ikon takich jak Ewa Minge, Viola Śpiechowicz, Lidia Kalita, Joanna Klimas, Tomasz Ossoliński, Gosia Baczyńska, Paprocki&Brzozowski, Ania Kuczyńska, RISK, Local Heroes, a także tytułowych Arkadiusa oraz Macieja Zienia.

Moda, podobnie jak kultura, to sposób życia. Dlatego w mojej książce znalazły się zarówno marki bardziej konfekcyjne, jak i haute couture. Zawsze jednak są to marki z wyrazistymi biografiami osób, które za nimi stoją. W projektach szukam metafor i nowych wątków – mówi Karolina Sulej.

Podczas spotkania autorka opowie m.in. o tym, jaką transformację przeszło przez lata polskie wzornictwo przez lata i jaką rolę w kulturze pełni ubiór. W wydarzeniu weźmie udział również dwóch bohaterów jej książki: Monika Jakubiak oraz Grzegorz Matląg, projektanci oraz wykładowcy specjalności Fashion Design w School of Form.

Spotkanie odbędzie się 15 grudnia o godzinie 17:30, w School od Form, przy ulicy Głogowskiej 16

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz