Zobacz schron przeciwatomowy

Autor: bigbiciq. Poznań, 10 Grudnia 2015

Stan wojenny wprowadzono w niedzielę 13 grudnia 1981 roku. W najbliższą niedzielę miną dokładnie 34 lata od tego wydarzenia i ponownie mamy niedzielę. Tego dnia zostanie otwarty dla zwiedzających schron przeciwatomowy przy ulicy Babimojskiej.

13 grudnia 2015 roku będziemy chcieli przypomnieć dzień, w którym na kolejne lata w Polsce odsunięto szansę na przemiany – wyjaśniają organizatorzy – nie zapomnimy również o poznańskich ofiarach stanu wojennego.

Grupa Poznańczycy zaprasza do uczczenia tej rocznicy “podróżą w czasie”. Rekonstruktorzy w mundurach i strojach z epoki przybliżą nastrój tamtych dni, nie zapomną również o poznańskich ofiarach stanu wojennego.

Betonowy schron przy ulicy Babimojskiej w Poznaniu został wybudowany podczas modernizacji południowo-wschodniego odcinka Twierdzy Poznań w latach 1903-1907. Ten kompanijny schron piechoty ma 6 izb żołnierskich, pomieszczenie oficerskie, magazyn oraz latryny.

Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku, gdy rosło napięcie pomiędzy wschodem, a zachodem zaczęto również w Poznaniu szukać schronienia w razie ataku z użyciem broni masowego rażenia. Wybrano wtedy właśnie schron przy ulicy Babimojskiej. Przerobiono go na obiekt przeciwatomowy i przystosowano do nowych funkcji. Teren ogrodzono i obsypano ziemią, która w pełni go zakryła. Pod ziemią dobudowano kotłownię, postawiono silnik diesla z prądnicą, zmodernizowano urządzenia filtrowentylacyjne, zmodyfikowano wejścia, a dawne izby żołnierskie zaadaptowano na potrzeby Obrony Cywilnej.

Schron przeciwatomowy przy ul. Babimojskiej będzie można zwiedzać w niedzielę 13 grudnia o godzinie 10:30, 12:00, 13:30 i 15:00. Bilety kosztują 5,00 złotych (ulgowy 3,00 złote, a rodzinne 10,00 złotych).

Koronawirus

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Komentarze (Zobacz schron przeciwatomowy)