Zbieracie paragony?

Autor: irag. Poznań, 6 Października 2015

Zbierając paragony mamy szansę na wygranie samochodów, laptopów czy tabletów. Wszystko dzięki organizowanej po  raz pierwszy w Polsce loterii paragonowej organizowanej przez Ministerstwa Finansów. Ma nas zachęcać do wydawania z jednej strony i brania paragonów fiskalnych z drugiej strony. Ma też uświadomić, jak dużą rolę pełnią w uczciwym obrocie gospodarczym.

Aby wziąć udział w loterii, która rozpoczęła się 1 października, trzeba mieć ukończone 18 lat, paragon fiskalny na minimum 10 zł oraz zarejestrować go na stronie

To innowacyjny i nowatorski projekt Ministerstwa Finansów, nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiliśmy – przekonuje Izabela Leszczyna, wiceminister finansów – naszą loterię nazywany narodową, ponieważ dotyczy nas wszystkich. Każdy przecież korzysta z tego, że podatek VAT jest odprowadzany do budżetu państwa.

Czy ten pomysł będzie rzeczywiście bardziej skuteczny niż kontrole podatkowe? Jak podkreśla Tomasz Bojkowski z poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego brak paragonu, a co za tym idzie, brak ewidencjonowania transakcji poprzez tzw. kasy fiskalne, jest jedynym z obszarów uchylania się od opodatkowania.

Chodzi zatem o ograniczenie lub wyeliminowanie zwyczaju sprowadzającego się do pytania: czy rozliczamy transakcję z VAT, czy bez – wyjaśnia dr Tomasz Bojkowski z Katedry Finansów Publicznych UEP.

Jest to jeden z trudniejszych do kontrolowania obszarów działalności gospodarczej. Ewidencji podlega bowiem jedynie działalność przedsiębiorcy. Stąd też wykazanie nieprawidłowości jest trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Pomysł loterii paragonowej organizowanej przez Ministerstwo Finansów w opinii dr Bojkowskiego jest ciekawym sposobem realizacji interesu fiskalnego państwa.

Eksponuje się bowiem inne niż fiskalne korzyści posiadania paragonu: zwiększenie prawdopodobieństwa uczestnictwa w legalnym obrocie, posiadanie dowodu zawarcia transakcji czy też uprawnienia gwarancyjne lub z tytułu rękojmi powiązane z posiadaniem paragonu – uważa Tomasz Bojkowski – realizowane są bowiem działania prewencyjne, a nie kontrolne organów skarbowych.

Dodaje również, że żądający paragonu konsument może się okazać skuteczniejszym instrumentem realizacji interesu fiskalnego niż kontrole podatkowe lub postępowania kontrolne.

paragon

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.