BizNews

Jak wygląda praca kuriera?

Kurier - paczki  Foto: http://europepacket.pl/

Z pomocy kurierów korzystał chyba każdy. Dzięki nim przeróżne przesyłki trafiają do adresatów w mgnieniu oka, co ułatwia chociażby robienie zakupów w Internecie. Praca kuriera nie należy jednak do najłatwiejszych. Zobacz, jak wygląda codzienność kogoś, kto trudni się dostarczaniem paczek.

Na początek kilka słów o tym, jak w ogóle zostać kurierem. Sprawa ta nie jest bowiem taka oczywista. Obecnie największe firmy kurierskie bardzo rzadko zatrudniają kogoś na typowy etat. Ktoś, kto chce zostać kurierem, musi wcześniej założyć własną działalność gospodarczą. Firmy zajmujące się dostarczaniem przesyłek nie oferują etatu, ale coś na zasadzie podwykonawstwa. Co więcej, przyszły kurier sam również musi zadbać o to, by posiadać samochód, dzięki któremu zacznie dostarczać paczki do adresatów!

Typowy dzień pracy

Kurier zaczyna pracę wcześnie. Około godziny 7:00 odbiera on paczki z siedziby firmy, dla której pracuje, a następnie rusza w trasę. Tę ustala sobie sam. Musi to zrobić umiejętnie, by w jak najkrótszym czasie rozwieźć jak najwięcej przesyłek (im więcej ich dostarczy, tym więcej zarobi). Ekonomia pracy jest niezwykle istotna, ponieważ dzięki niej kurier traci mniej paliwa, a to również tankuje we własnym zakresie. Ile paczek rozwozi kurier w ciągu dnia? Kilkadziesiąt. Tydzień pracy może mieć tradycyjną postać od poniedziałku do piątku, ale jeśli zachodzi taka potrzeba, kurierzy rozwożą paczki także w weekendy.

Praca kuriera może być opłacalna, ale jak nietrudno zauważyć, początkowo wymaga inwestycji (choćby w samochód). Jednak ktoś wprawiony i dobrze zorganizowany jest w stanie rozwieźć tyle przesyłek, by móc liczyć na miesięczny zarobek ok. 3000 zł. Tu znów należy nadmienić, że istotna jest ekonomia i organizacja pracy.

W tej branży wysokość zarobków bardzo zależy od samego kuriera. Ogromne znaczenie ma tutaj, oprócz organizacji pracy, znajomość terenu. Liczy się przede wszystkim czas dotarcia w dane miejsce, a jak wiadomo czas to pieniądz. Trudno sobie wyobrazić, że opłacalne będzie szukanie jednej ulicy przez kilkanaście minut. Poza tym wiele zależy od sezonu – jak wiadomo szczególnie w okresie świątecznym ilość wysyłanych paczek znacznie wzrasta.

Co warto wiedzieć?

Praca kuriera wymaga odporności na stres. Niezbędna jest również doskonała organizacja pracy. Bez niej bardzo łatwo popaść w chaos, który sprawi, że interes ten nie będzie opłacalny. Kurier musi również dbać o to, by przesyłka nie uległa zniszczeniu podczas trasy. Z racji tego, że większość dnia spędza się za kierownicą samochodu, obowiązkowa jest także doskonała znajomość przepisów ruchu drogowego.

 Czy warto?

Praca w charakterze kuriera to ciekawy sposób na życie. Choć bez wątpienia jest to ciężki kawałek chleba, przy dobrej organizacji może okazać się opłacalny. Co więcej, zapotrzebowanie na kurierów nie maleje. W dobie zakupów internetowych cały czas potrzeba chętnych do błyskawicznego dostarczania paczek.

źródło: http://europepacket.pl

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz