Aglomeracja

Wszystkich Świętych – komunikacja wokół cmentarzy

cmentarz na Nowinie  Foto: FotoPortal / Radosław Maciejewski

cmentarz na Nowinie Foto: FotoPortal / Radosław MaciejewskiChoć Wszystkich Świętych dopiero za tydzień, to już w ten weekend można obserwować zwiększony ruch wokół cmentarzy w naszej aglomeracji. Wiele osób odwiedza już groby swoich bliskich i przygotowuje je na Święto. Już teraz zatem obowiązuje inna organizacja ruchu przy największych nekropoliach.

Jadąc samochodem trzeba pamiętać, że zmieniona zostanie organizacja ruchu na drogach prowadzących na parkingi wokół cmentarzy. Niektóre ulice będą całkowicie zamknięte, na innych obowiązywać może na przykład tylko jeden kierunek ruchu. Część zmian zostanie wprowadzona już tydzień przed świętem Wszystkich Świętych. Zupełnie inaczej funkcjonować będzie również komunikacja miejska.

Piszemy tutaj o najważniejszych zmianach w organizacji ruchu. W wielu miejscach nie będzie działać sygnalizacja, a ruchem kierować będą policjanci. Szczególnie w te dni warto zwracać uwagę na znaki i nie jeździć “na pamięć”. Będą także ograniczenia prędkości.

POZNAŃ – Cmentarz Junikowo. Na ulicach Cmentarnej i Owczej od Grunwaldzkiej do Złotowskiej i na ulicy Chryzantemowej obowiązywać będzie tylko jeden kierunek ruchu. Dodatkowo 1 listopada wprowadzony będzie także jeden kierunek ruchu na ulicy Złotowskiej na odcinku od Owczej do Bukowskiej i na ulicy Wieruszowskiej od Junikowskiej do Grunwaldzkiej.

Ulicą Grunwaldzką pojedziemy dwoma nowymi, jednokierunkowymi jezdniami w obu kierunkach.

Na ulicy Grunwaldzkiej od Cmentarnej do wjazdu na nowy dworzec tramwajowo-autobusowy, na lewych pasach obu jezdni zostaną wyznaczone miejsca postojowe. Miejsca takie będą także na prawym pasie jezdni południowej ulicy Grunwaldzkiej od Wieruszowskiej do Sieradzkiej.

Zmiany te będą obowiązywać w weekend 25 i 26 października od 8:00, oraz w piątek 31 października od 11:00, w sobotę 1 listopada już od 5:00, a także w niedzielę 2 listopada od 8:00.

Poznań – Cmentarz Miłostowo. Ulicą Gnieźnieńską będziemy mogli jechać tylko od skrzyżowania z ulic Główną w kierunku do Bałtyckiej. Na pasie ruchu zostaną wyznaczone miejsca postojowe.
Na ulicy Warszawskiej od Mogileńskiej do węzła w Antoninku, na obu jezdniach zostaną wyłączone z ruchu lewe pasy, a w pasie rozdziału wyznaczone miejsca postojowe. Objazd poprowadzony zostanie ulicą Bałtycką.

Zmiany te będą obowiązywać w weekend 25 i 26 października od 8:00, oraz w piątek 31 października od 11:00, sobotę 1 listopada od 5:00 oraz w niedzielę 3 listopada od 8:00.

Poznań – Cmentarz Górczyński. Na ulicy Arciszewskiego od Palacza do Ściegiennego lub na odcinku od Grochowskiej do Ściegiennego, na obu jezdniach zostaną wyłączone z ruchu lewe pasy, a w pasie rozdziału wyznaczone miejsca postojowe.

Zmiany te będą obowiązywać w weekend 25 i 26 października od 8:00, a także w piątek 31 października od 11:00, sobotę 1 listopada od 5:00 i niedzielę 3 listopada od 8:00.

Poznań – Cmentarz przy ulicy Św. Antoniego. Zostanie tutaj wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicach Św. Antoniego i Minikowo od Książęcej do ronda Minikowo. W przeciwnym kierunku poprowadzony będzie ulicami Baranowską, Gołężycką lub Ożarowską, Czernichowską. Taka organizacja ruchu obowiązywać będzie w sobotę 1 listopada od 5:00 oraz w niedzielę 2 listopada od 8:00.

Poznań – Cmentarz przy ulicy Wiśniowej. Samochody będą mogły jechać tylko w jednym kierunku ulicą Bluszczową na odcinku od ul. 28 Czerwca 1956 r. do ul. Wiśniowej oraz na ulicy Wiśniowej od Bluszczowej do Wspólnej. W przeciwnym kierunku ruch poprowadzony będzie ulicą Wspólną do 28 Czerwca 1956 r.

Zmiany te obowiązują od soboty 25 października do niedzieli 2 listopada.

Poznań – Cmentarz przy ulicy Jasna Rola. Tylko w jedną stronę pojedziemy ulicą Jasna Rola od Błażeja do Bronisława. W przeciwnym kierunku objazd poprowadzi nas ulicami Bronisława, Umultowską do Łużyckiej lub Bronisława, Dzięgielową do Naramowickiej.

Takie zmiany obowiązywać będzie tylko w sobotę 1 listopada od 5:00.

Tramwaj na Rondzie Śródka Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina GutowskaWraz ze zmianą organizacji ruchu wokół cmentarzy, zmienia się również rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Trasy niektórych linii zostaną specjalnie wydłużone w pobliże nekropolii.

W samym Poznaniu jadąc na cmentarze naprawdę warto zastanowić się nad skorzystaniem z komunikacji miejskiej.

Już w czwartek i piątek (30, 31.10) które poprzedzać będą święto Wszystkich Świętych komunikacja miejska jeździć będzie tak jak w każdy dzień roboczy, choć będą drobne różnice, które pomogą dojechać na cmentarze. Bimby kursujące na liniach nr 7 dojeżdżać będą do Miłostowa, a na liniach nr 6 i 15 do Junikowa.

W dniu Wszystkich Świętych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej będzie znacznie więcej. Obowiązywać będzie oczywiście świąteczny rozkład jazdy, jednak kursy na cmentarze odbywać się będą znacznie częściej. Przez cały dzień bimby linii nr 7 dojeżdżać będą do Miłostowa, a nr 6 i 15 do Junikowa. Dodatkowo uruchomione zostaną linie nr 22 (z os. Sobieskiego na Miłostowo) , 23 (z Miłostowa na Junikowo), 25 (ze Starołęki na Junikowo) oraz 24 (z Junikowa na Miłostowa).

Będziemy mogli w tym dniu korzystać także z dodatkowego autobusu na linii 173, która od 8:00 do 17:00 co około 8 minut jeździć będzie ze Śródki przez Podwale, Zawady, Główną, Gnieźnieńską, Bałtycką i przez Główną, Podwale oraz Zawady wróci na Śródkę. Autobus ten będzie również jeździł w niedzielę 2 listopada od 8:00 do 17:00.

Niektóre autobusy zmienią również swoje trasy w związku z wprowadzeniem w niektórych miejscach jednostronnego ruchu dla samochodów.

cmentarz na Nowinie Foto: FotoPortal / Radosław Maciejewski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz