Aglomeracja

Powiat funduje bezpłatne szczepienia dla dzieci

Festiwal Designu i Kreatywności dla dzieci (5)  Foto: materiały prasowe

Do końca roku trwa program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci w Powiatu Poznańskiego. To szansa, aby ochronić najmłodszych przed bakteriami wywołującymi m.in. sepsę i zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. Warto zrobić to szczególnie jesienią w czasie wzmożonych infekcji wirusowych.

Festiwal Designu i Kreatywności dla dzieci (5) Foto: materiały prasoweRodzice chcący zaszczepić swoje dzieci nie ponoszą żadnych kosztów. Koszt w całości pokrywa Powiat Poznański. Do tej pory zaszczepiono ok 2300 dzieci. Na szczepienie mogą zgłaszać się rodzice maluchów w wieku od 24. miesiąca do 5. roku życia zameldowanych na terenie powiatu poznańskiego.

W Polsce szczepienia przeciwko pneumokokom są zalecane przez ekspertów, ale z powodów budżetowych nie refundowane przez Państwo. Co oznacza, że rodzice – chcąc zabezpieczyć maluchy – sami muszą ponieść koszt szczepionki. Nie jest to tania inwestycja. Jedna dawka to koszt ok 250-300 pln. Maluchy szczepione są szczepionką 13 walentną – stanowiącącw tej chwili najszerszą z dostępnych ochronę przed bakteriami pneumokokowymi.

Czym są pneumokoki i dlaczego warto chronić przed nimi dzieci?

Pneumokoki to bakterie chorobotwórcze, które zwykle występują w jamie nosowej i gardle zdrowych dzieci. Bakterie te łatwo się przenoszą np. poprzez kichnięcie czy kaszel, a ich nosicielstwo w grupie małych dzieci jest w Polsce powszechne. Samo nosicielstwo nie jest chorobą, jednak w sytuacji osłabienia odporności, np. w wyniku infekcji wirusowej, bakterie te mogą przedostać się do ucha środkowego czy zatok wywołując zakażenia nieinwazyjne. Należą do nich m.in. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok oraz zapalenie płuc. Pneumokoki mogą także przełamać bariery ochronne i przedostać się do krwi, a z krwią do płynu mózgowo-rdzeniowego czy płuc, powodując ciężkie choroby inwazyjne takie jak zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, sepsę czy zapalenie płuc z bakteriemią.

Na szczęście można dziecko przed tym zabezpieczyć poprzez szczepienia !

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje szczepienia, za najlepszą strategię zapobiegania groźnym zakażeniom, a choroby pneumokokowe za priorytet wśród chorób, którym można zapobiegać szczepiąc.

Lista placówek szczepiących dostępna jest na stronie http://www.edictum.pl/l.

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz