K U L T U R A

Kręcą o Poznaniu

BBC w Poznaniu_ fot. PLOT  Foto:

W Dzielnicy Zamkowej oraz na Starym Rynku gościła ekipa filmowa serialu dokumentalnego “Great Continental Travels Journeys” nadawanego od 2 lat przez telewizję BBC. Natomiast w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych zakończyła się właśnie emisja programu telewizyjnego „OK! Poland”. „Poznański” odcinek można obejrzeć m.in. w serwisie YouTube.

BBC w Poznaniu_ fot. PLOT„OK! Poland” to cykl stworzony przez Irminę Somers, polską dziennikarkę mieszkającą w Toronto i pracującą m.in. dla kanału iTVN. W swoim projekcie postanowiła pokazać Kanadyjczykom Polskę jako kraj rozwijający swój potencjał, o coraz silniejszej pozycji w Europie.

Materiał filmowy przedstawiony w cyklu zawierał zarówno relacje z miejsc, ukazujących Polskę jako ośrodek dynamicznie się rozwijający, jak i bardziej ustronne, magiczne zakątki polskich miast. Sześcioodcinkowy program emitowało m.in. dwóch kanadyjskich nadawców – telewizja City TV oraz Omni TV.

W Poznaniu dziennikarze odwiedzili między innymi Ostrów Tumski, który zachwycił ich niezwykłą aurą miejsca pamiętającego początki państwa polskiego. Prezenterów programu urzekła także kultura naszego regionu, a w szczególności specjały kuchni wielkopolskiej, których skosztować mogli w lokalnych restauracjach. W odcinku pojawił się również obszerny materiał filmowy z pobytu nad Maltą, z wizyty w Termach Maltańskich, oraz zdjęcia z najbardziej reprezentacyjnych miejsc miasta: Starego Rynku, Zamku Cesarskiego oraz Starego Browaru.

Ale nie tylko media kanadyjskie interesują się ostatnio Poznaniem. W stolicy Wielkopolski zdjęcia do serialu dokumentalnego „Great Continental Railway Journeys” kręciła telewizja BBC. Ekipa z kamerą odwiedziła miejsca opisane w przewodniku z 1913 r. George’a Bradshawa pt. Continental Railway Guide. Tym samym dziennikarze z Wielkiej Brytanii zdjęcia robili na Starym Rynku i w Dzielnicy Zamkowej.

Miejskie jednostki odpowiedzialne za obsługę i promocję potencjału turystycznego – Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna oraz filmowego – Poznan Film Commission zadbały o to, by brytyjscy dziennikarze swobodnie poruszali po naszym mieście. PLOT wybierał lokacje i doradzał pod kątem merytorycznym i historycznym, a PFC zabezpieczyło pozwolenia na filmowanie m.in. w CK Zamek, Ratuszu Poznańskim oraz w wielkopolskich miastach: Wolsztynie i Lesznie.

BBC w Poznaniu - ekipa na ratuszowej wieży Foto: PLOT

Materiał filmowy z Poznania w BBC wyemitowany zostanie najprawdopodobniej na przełomie sierpnia i września. – Wizyty studyjne dziennikarzy z zagranicznych mediów to jedno z wielu działań, których celem jest promocja stolicy Wielkopolski.

To ważne, że o Poznaniu coraz częściej mówi się w Europie, bo to sprzyja rozwojowi turystyki i budowaniu wizerunku stolicy Wielkopolski jako miasta będącego atrakcyjną destynacją weekendową – mówi Joanna Nowaczyk, zastępca dyrektora Biura Promocji Miasta.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz