Aglomeracja

Policjanci w wirtualnej rzeczywistości

Symulator  Foto: KWP

W połowie lutego dzięki uprzejmości Komendanta Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbyło się szkolenie w ramach doskonalenia dla policjantów Grupy Dowodzenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W skład 15 osobowego zespołu weszli policjanci Komendy Miejskiej Policji i Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu. Są to funkcjonariusze, którzy na co dzień zajmują się realizacją zadań w ramach akcji i operacji policyjnych związanych z różnego rodzaju imprezami masowymi, zgromadzeniami publicznymi, wizytami VIP i innymi sytuacjami kryzysowymi – mówi Andrzej Borowiak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji.

W trakcie szkolenia grupa przećwiczyła kilka wariantów działań, np.:

– zabezpieczenia legalnego i nielegalnego zgromadzenia publicznego,
– zabezpieczenie przemarszu kibiców,
– zabezpieczenie miejsca zdarzenia katastrofy lotniczej oraz katastrofy w ruchu lądowym(wybuch cysterny z paliwem),
– zabezpieczenie wizyty Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Szkolenie zostało zorganizowane z inicjatywy policjantów z Poznania.Po raz pierwszy w symulacjach wzięli udział wyłącznie funkcjonariusze współpracujący ze sobą na co dzień podczas działań w czasie akcji i operacji policyjnych. Po raz pierwszy w takiej grupie mieli okazję wykorzystać do szkolenia komputerowy Symulator Działań Kryzysowych Policji.

Szkolenie symulacyjne umożliwia praktyczne ćwiczenie z użyciem sił i środków będących w dyspozycji Policji przeniesionych w środowisko wirtualne. Ilość możliwych wariantów rozwoju sytuacji oraz scenariuszów działania jest ograniczona praktycznie tylko wyobraźnią instruktorów prowadzących ćwiczenie. Wszelkie działania odbywają się w czasie rzeczywistym.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz