Już wkrótce poznańskie Kaziuki!

Autor: miarecki. Poznań, 21 Lutego 2014

Z sercami kaziukowymi, palmami, cepelinami, obwarzankami, czarnym chlebem, rękodziełem ludowym w niedzielę 2 marca powita poznaniaków tradycyjny Kiermasz Kaziukowy.

Jubileuszowy 20-ty Kaziuk Wileński - Stary Rynek 3.03.2013 r. Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterImpreza rozpocznie się po hejnałach wileńskim i poznańskim, odegranych z ratuszowej wieży. Następnie organizatorzy zapraszają na gawędy Krzysztofa Styszyńskiego i Tadeusza Jeziorowskiego o wizerunkach królewskich na fasadzie Ratusza oraz historii Koziołków.  A potem nastąpi  wyczekiwany przez poznaniaków paradny pochód zespołów oraz orszaku Jagiellonów.

Na scenie na Starym Rynku wystąpią m.in. zespoły folklorystyczne ze Swarzędza oraz Dusznik, a także Kapela Wileńska. O godz. 13.15 w Domu Polonii będzie można wysłuchać prelekcji Krzysztofa Styszyńskiego: „Jan Olbracht, a początki parlamentaryzmu polskiego w 555.rocznicę urodzin jego twórcy”.

O 17:30 w Centrum Kultury Zamek odbędzie się Koncert Galowy „Kapeli Wileńskiej” i Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. Od poniedziałek natomiast w Urzędzie Wojewódzkim będzie można oglądać wystawę „Kresy w fotografii Wielkopolan” na 25-lecie działalności poznańskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskej.  Wystawa będzie czynna do 14 marca.

Cykl poznańskich Kaziuków zakończy się spektaklem Verba sacra z tekstami poświęconymi św. Kazimierzowi, które czytać będzie aktor Aleksander Machalica. Początek 4 marca, o godz. 18.00 w Kościele Św. Krzyża na Górczynie.

Jubileuszowy 20-ty Kaziuk Wileński - Stary Rynek 3.03.2013 r. Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.