K U L T U R A

Dagadana z Tokio w sklepie i w radiu

Wizyta w Tokio jest jak podróż na księżyc… Oto pierwszy teledysk do tytułowego utworu z nowej płyty poznańsko-ukraińsko-amerykańskiego zespołu Dagadana Tym razem słynąca z niesztampowego łączenia folkloru z muzyką elektroniczną grupa sięgnęła po twórczość niesłusznie zapomnianego poety Janusza Różewicza.

“List do ciebie” w reżyserii Piotra Onopy rzeczywiście przypomina spacer po kosmicznym lunaparku. Subtelna poezja Janusza Różewicza została wrzucona w rzeczywistość japońskiej metropolii – pełnej blasku neonów, intensywnych kolorów i wielkomiejskiego tempa. Pamiętamy ten świat z filmu Sofie Coppoli “Między słowami”, ale tym razem historia opowiedziana jest z perspektywy młodych Japończyków. Trzecim, być może najważniejszym, bohaterem teledysku jest Tokio samo w sobie.

„List do Ciebie” to studyjny album, na którym łączą się charakterystyczne dla zespołu Dagadana brzmienia z twórczością mało znanego w Polsce poety, Janusza Różewicza (brata Tadeusza i Stanisława). „Musimy opowiedzieć historię tej niesamowitej, niesłusznie zapomnianej postaci” – podkreślają muzycy, którzy ostatnie miesiące intensywnie podróżowali po całym świecie, koncertując m.in. w Azji, Europie i Ameryce Południowej.

Podróże zespołu Dagadana Foto: Dagadana

Nowy album składa się z dwunastu utworów. Za pomocą muzyki Dagadana próbuje podkreślić piękno twórczości młodego poety, którego świat nie zdążył poznać i docenić. Muzycy mają nadzieję, że to niecodzienne połączenie ułatwi wierszom trafienie do jak największego grona odbiorców. Projekt wspiera również rodzina poety, w tym jego brat – Tadeusz Różewicz.

Do współpracy przy albumie grupa zaprosiła amerykańskiego perkusistę Franka Parkera, a nad całością produkcji muzycznej czuwał Marcin Pospieszalski, który wcześniej współpracował m.in. z zespołami: Armia, Raz Dwa Trzy, Martyna Jakubowicz, Zakopower  oraz z Anną Marią Jopek.

Na szczególną uwagę zasługuje również sposób wydania albumu. Oprócz płyty CD opakowanie zawiera bowiem wybór wierszy Janusza Różewicza (w polskim, ukraińskim i angielskim tłumaczeniu. Całość ilustrują specjalnie na tę okazję przygotowane kolaże. Muzycy sięgnęli do rodzinnych archiwów i udostępnili znalezione w nich zdjęcia. Na klimatycznych fotografiach odnaleźć można niejedną znajomą twarz.

Album „List do Ciebie” ukazał się 15 lutego. Utwór z płyty trafił również do poczekalni Listy Przebojów Trójki. Zachęcamy do głosowania. A w Poznaniu Degadana zagra 29 marca w Teatrze Nowym.

Tagi:
Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz