Aglomeracja

Poznań również żegna Tadeusza Mazowieckiego

Tadeusz Mazowiecki Foto: nportal / Tomasz FedorPogrzeb Tadeusza Mazowieckiego odbędzie się na cmentarzu w Laskach w niedzielę 3 listopada. Również poznaniacy mogą pożegnać tego działacza Solidarności i byłego Premiera.

Tradycyjna księga, w holu Urzędu Miasta przy placu Kolegiackim 17, będzie wystawiona ponownie w poniedziałek 4 listopada – informuje Paweł Marciniak z Urzędu Miasta – wpisów będzie można dokonywać do 17:00.

Cały czas można również dokonywać wpisów w księdze wirtualnej, która będzie dostępna jeszcze również w poniedziałek. By dodać swój wpis kliknij tutaj.

Zmarł Wielki Człowiek i niekwestionowany autorytet moralny. Nie był Poznaniakiem, ale działał, jak Poznaniak – wybierał to, co najlepsze dla Polski: czyli wykorzystanie racjonalnych możliwości działania zamiast szaleńczego przelewania krwi. O patriotyzmie nie mówił z patosem, kierując się wierszem Jana Kasprowicza “Rzadko na moich wargach…”, ale dla Polski pracował bez wytchnienia, wykonując uczciwie i rzetelnie swoje obowiązki. Za to szanowaliśmy go i kochaliśmy. Bardzo nam dziś brakuje takich ludzi. Barbara.

Odszedł wspaniały Człowiek, mądry, z wielka klasą i kultura osobistą, najwybitniejszy polski polityk po II wojnie światowej. Największym hołdem dla niego byłoby, gdyby obecni “mężowie stanu” nie zmarnowali tego wszystkiego o co walczył. Viktoria, Panie Premierze, Dziękujemy……………… Ewa.

Panie Premierze dziękujemy za dzisiejszą, wolną Polskę ! Wieczny odpoczynek racz mu dać PanieLidia.

Zostanie także odprawione nabożeństwo w intencji Tadeusza Mazowieckiego. Będzie można w nim uczestniczyć w poznańskiej Farze w poniedziałek (4.11) o godzinie 19:00. Mszę odprawi proboszcz poznańskiej parafii farnej, ksiądz Mateusz Misiak.

Tadeusz Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej (w latach 1989–1990). Współtworzył i przewodniczył Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Był również posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji, posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991–2001).

W pierwszych w pełni demokratycznych wyborach do Sejmu w 1991, Mazowiecki zdobył w województwie poznańskim mandat poselski otrzymując 63.962 głosów, a kierowana przez niego partia Unia Demokratyczna uzyskała najwyższe poparcie w skali kraju wśród wszystkich komitetów wyborczych.

W 2009 razem z Lechem Wałęsą został Honorowym Obywatelem Miasta Poznania. Rada Miasta przyznanym tytułem wyraziła najwyższe uznanie dla wybitnych dokonań w demokratycznej przebudowie Państwa Polskiego oraz głęboki szacunek dla pełnej poświęcenia i konsekwencji postawy w przełomowych latach naszej historii. Ostatni raz w naszym mieście przebywał w lutym 2013 roku promując swoją książkę “Rok 1989 i lata następne”.

Tadeusz Mazowiecki honorowym obywatelem miasta Poznania Foto: UM Poznania

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz