Aglomeracja

Inauguracja roku akademickiego razem i osobno

Poznańska inauguracja akademicka  Foto:

Poznańska inauguracja akademickaPo raz pierwszy w Polsce, właśnie w Poznaniu, zostanie zorganizowana wspólna inauguracja roku akademickiego wszystkich publicznych szkół wyższych z naszego miasta. Oprócz niej jednak każda uczelnia zorganizowała własną uroczystość.

To wielkie, symboliczne wydarzenie, pierwszego października poznańskie środowisko naukowo-akademickie pokaże całej Polsce na czym polega współpraca – mówił Ryszard Grobleny – to jeszcze bardziej zintegruje Poznań i wypromuje nasze Miasto.

Wspólna uroczystość odbędzie się w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Gościem będzie miedzy innymi Bronisław Komorowski, Prezydent RP. Jak podkreślają pomysłodawcy ma ona być kolejnym krokiem do dalszej integracji poznańskiego środowiska naukowego.

Uroczystość Rozpoczęcia Roku Akademickiego, która w symboliczny sposób zjednoczy Uczelnie naszego miasta, to znakomite preludium do ukazania, że zależy nam na partnerstwie w zakresie badań naukowych i dydaktyki – wyjaśnia Bronisław Marciniak, Przewodniczący Kolegium Rektorów Miasta Poznania i rektor UAM – kiedy spoglądam na witraż w moim Gabinecie, przedstawiający przedwojenne wydziały Uniwersytetu Poznańskiego, widzę jak na dłoni konieczność zacieśniania współpracy Uczelni Poznania.

Poznańska Inauguracja Akademicka rozpocznie się w Sali Ziemi MTP we wtorek 1 października o godzinie 11:00. Rzeczywiście będzie tylko symbolem.

Wszystkie poznańskie uczelnie organizują także własne inauguracje. Jeszcze we wrześniu odbyła się ona na Uniwersytecie Ekonomicznym. Dzisiaj (30.09) zainauguruje rok akademicki Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Dzień po Poznańskiej Inauguracji Akademickiej własną uroczystość organizuje Politechnika Poznańska, a w najbliższy piątek (4.10) Akademia Wychowania Fizycznego.

Sala Ziemii MTP Foto: MTP/facebook

Wspólna inauguracja akademicka nie jest pierwszą próbą współpracy wszystkich uczelni publicznych Poznania. Było tak podczas pierwszych edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, jednak z czasem można było odnieść wrażenie, że przy jej organizacji poszczególne szkoły wyższe konkurują ze sobą, a nie współpracują. Czy wspólna inauguracja roku akademickiego wytrzyma próbę czasu?

Inauguracja roku akademickiego na UE Poznań Foto: UE Poznań

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz