Aglomeracja

Nakręcili film o Arkadym Fiedlerze

Okładka ksiązki Oskara Jernasa  Foto:

Podróżnik, korespondent wojenny, jakim był Arkady Fiedler jest postacią w ostatnich latach nieco zapomnianą. Niezależny reżyser filmowy z Poznania, Jerzy Jernas – postanowił przypomnieć współczesnym Polakom o zasługach pisarza.

Okładka ksiązki Oskara JernasaSporo osób odwiedzających jego Muzeum w Puszczykowie na widok książki „Mały Bizon” albo „Wyspa Robinsona” przyznaje, że była to ich pierwsza książka jaką w życiu przeczytali. Niektórzy nawet ze zdziwieniem stwierdzają, że kompletnie zapomnieli o fakcie, iż to właśnie Arkady Fiedler napisał legendarny „Dywizjon 303”.

– Kilka lat temu uświadomiłem sobie, że koniecznie trzeba przypomnieć losy Arkadego Fiedlera – mówi Jerzy Jernas. Jego działalność powinna być wzorcem dla młodego pokolenia. Czytając jego życiorys zauważyłem, że zawsze pomijany jest okres stalinowski. Wtedy już wiedziałem, że film musi opowiadać właśnie o tym trudnym okresie w jego życiu.

Uzupełnieniem filmu jest książka autorstwa Oskara Jernasa. Zawiera znacznie więcej informacji o wojennych losach i dramacie, jaki pisarz i podróżnik przeżył po powrocie do ojczyzny. Znalazły się w niej również niepublikowane zdjęcia z archiwum rodzinnego Fiedlerów.

Producentem filmu i książki jest Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK. Uroczysta premiera odbędzie się w piątek 4 października o godz. 19.00 w Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Puszczykowie.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz