Gospodarka POZnań

Najbardziej innowacyjne miasto Rzeczpospolitej

Antoninek  Foto: Michal Pacholczyk/fotofly.pl

Po raz kolejny redakcja dziennika Rzeczpospolita nagrodziła Poznań jako najbardziej innowacyjne miasto w Polsce.

Ranking Rzeczpospolitej opiera się na wskaźnikach pochodzących z Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (z w I etapie) oraz dostarczonych przez uczestników II etapu (na podstawie ankiety rozsyłanej przez gazetę.

Antoninek Foto: Michal Pacholczyk/fotofly.pl

Wiadukt w Antoninku, fot: Michał Pacholczyk, fotofly.pl

Zestawienie ocenia przede wszystkim dynamikę rozwoju. Oznacza to że samorządowi, które znajdowało się w czołówce w poprzednim roku bardzo trudno jest zająć wysokie miejsce w kolejnym roku. Mimo to Poznań zawsze znajdował się w czołówce. W ubiegłym roku Poznań zajął II miejsce, w 2011 i 2010 był liderem.

Kryteria ogólne rankingu uwzględniają m.in. wielkość inwestycji (dynamika wzrostu wydatków majątkowych i pozyskane środki unijne)oraz poziom zadłużenia. Dodatkowo pod uwagę brane są: posiadanie oceny ratingowej, stosowanie norm ISO, aktywność gospodarcza (dynamika liczby podmiotów gospodarczych oraz stopa bezrobocia), współpraca z samorządami pomocniczymi i organizacjami pozarządowymi oraz wyniki testu końcowego uczniów klas VI szkół podstawowych oraz gimnazjalnych

Prezydent Poznania odbierający nagrodę z rąk Jerzego Buzka. Ryszard Grobelny brał także udział w debacie pod tytułem “Rozwój samorządów przez współpracę”. Zaznaczył na niej, że “w Polsce potrafimy współpracować przy konkretnych projektach. Mamy za to kłopot ze wspólną realizacją stałych zadań. Może dlatego, że mamy w kraju za dużo gmin i powiatów. Zadania powiatów są niedoprecyzowane. Problemy pojawiają się w relacjach mały-duży. Ustawa metropolitalna bardzo by się w takich sytuacjach przydała, ale pewnie nie zostanie uchwalona z przyczyn politycznych”.

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz