POZnań

Poznanianka wspina się na najwyższy londyński wieżowiec!

Greenpaeace Polska  Foto: facebook

23-Letnia poznanianka Wioletta Smul, aktywistka Greenpeace znalazła się w grupie 6 kobiet z Polski, Anglii, Kanady, Szwecji, Holandii i Belgii, które dziś nad ranem, rozpoczęły wspinaczkę po zewnętrznej ścianie najwyższego budynku w Europie – biurowca Shard w Londynie. W budynku tym znajduje się między innymi biuro firmy Shell.

Greenpaeace Polska Foto: facebookJeśli uda im się osiągnąć szczyt na wysokości 310 m, zamierzają rozwinąć ogromne malowidło z pejzażem Arktyki, zagrożonej planami Shella wydobycia ropy w tym regionie. Koncern ten do tej pory zainwestował już 5 mld dolarów w programy poszukiwania i wydobycia ropy na Alasce, a ostatnio rozpoczął współpracę z Gazpromem, w celu eksploatacji rosyjskich złóż na terenach arktycznych. Mimo sprzeciwu ponad 3 milionów ludzi z całego świata, którzy podpisali petycję Greenpeace o ochronę tego unikalnego ekosystemu, obie firmy, nie rezygnują ze swoich planów.

Przyjechałam do Londynu, aby wesprzeć miliony ludzi, którzy od roku apelują do Shella o zaniechanie planów wydobycia ropy w Arktyce. Wchodzimy tam aby być lepiej usłyszanym. Ten drapacz chmur jest najwyższym budynkiem Europy i wznosi się nad siedzibą Shella. Jeśli uda nam się dotrzeć na szczyt i zainstalować malowidło, nie będą mogli nas zignorować. To będzie jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakich podjęłam się w życiu. Może szefowie Shella wyglądną przez okno, zobaczą przepiękny pejzaż Arktyki i zreflektują się, że to co robią jest zbyt niebezpieczne by warte było ryzyka, powiedziała Wioletta Smul, tuż przed rozpoczęciem akcji.

The_Shard_London_Bridge Foto: wikipediaAktywistki Greenpeace rozpoczęły tę wyczerpującą wspinaczkę dziś o 4 nad ranem. Przewidują, że dotarcie na szczyt budynku może zająć nawet cały dzień. Pierwsze z nich będą wchodzić bez zabezpieczenia i dopiero w trakcie wspinaczki założą punkty asekuracyjne. Cała grupa dźwiga ze sobą ciężkie plecaki, z malunkiem, który prawdopodobnie wieczorem, rozwieszą ze szczytu budynku.

Jeśli wspinacze sprostają wyzwaniu będzie to najwyżej zrealizowany happening artystyczny odkąd w 1974 roku Philippe Petit przeszedł na linie pomiędzy budynkami World Trade Center. Miejsce dzisiejszego wydarzenia nie zostało wybrane przypadkowo – oprócz faktu, że mieści się w nim siedziba firmy Shell, warto wspomnieć, że budynek Shard został zaprojektowany tak by kształtem przypominał bryłkę lodu – skojarzenia z Arktyką są więc oczywiste.

TUTAJ można śledzić transmisję: KLIK

Firma Shell, mimo ogromnych kwot zainwestowanych w poszukiwania i wydobycie ropy w Arktyce, ciągle jest do tego zupełnie nieprzygotowana. W ubiegłym roku została zmuszona do zawieszenia na jakiś czas swojego programu arktycznego u wybrzeży Alaski po serii wypadków – urwaniu się z cumy i odpłynięciu platformy wydobywczej oraz pożarze na statku wiertniczym. W związku z tym Shell przeniósł swoje działania do kraju, gdzie standardy bezpieczeństwa, zasady prawa i siła nacisku opinii publicznej, nie mają takiego znaczenia jak w USA i Kanadzie. Umowa pomiędzy Shellem i kontrolowaną przez rząd (Władimira Putina) firmą Gazprom, zakłada wiercenia w arktycznych regionach Rosji.

Shard London Foto: shard facebook

Tagi:

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz