Aglomeracja

XX Kaziuk w Poznaniu

Kaziuk 2012  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Kaziuk 2012 Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterW najbliższy weekend odbędzie się jubileuszowy Kaziuk, a więc uroczystości ku czci św. Kazimierza z rodu Jagiellonów, Patrona Polski i Litwy. Na to wydarzenie czekają nie tylko Kresowiacy, ale też poznaniacy, którzy pokochali specyficzny klimat towarzyszący choćby niedzielnemu Jarmarkowi Kaziukowemu.

Na Starym Rynku będzie można kupić tak popularne palmy wielkanocne, ale także skosztować znakomitego, wileńskiego jadła. Będą między innymi nalewki, piwo, chleb, serca kaziukowe, obwarzanki ale będą też słynne cepeliny i kibiny. Ta ostatnia potrawa to typowe jadło dla Troków i okolicy. Jest to odmiana pieroga, w którym jest zawarta mieszanina rozdrobnionego, a nie zmielonego, mięsa z dodatkiem baraniny.

Pisaliśmy już o Kaziuku, al zachęcamy także do posłuchania opowieści o nim.

O tym na co to jest za święto opowiada Krzysztof Styszyński, który w naszym mieście współorganizuje Kaziuki od 20 lat. Zacznijmy jednak od samej nazwy tego święta. Jedni mówią “Kaziuk”, inni “Kaziuki”, ale która forma jest poprawna?

Krzysztof Styszyński o Kaziuku

W niedzielę będzie na Starym Rynku XX już Jarmark, na którym zobaczyć będzie można między innymi wiele zespołów. Być może nie wszyscy wiedzą z jakiej okazji organizowane są Kaziuki.

Krzysztof Styszyński o Kaziuku

Kaziuk oprócz wielu atrakcji kulturalnych to także gratka dla smakoszy. Na pewno będzie można kupić w niedzielę pyszny, wileński, wyjątkowy chleb, ale na czym polega jego fenomen?

Krzysztof Styszyński o Kaziuku

Najsłynniejszą potrawą wileńską jest z pewnością cepelin.

Krzysztof Styszyński o Kaziuku

nieco mniej znanym, ale równie smacznym smakołykiem są kibiny

Krzysztof Styszyński o Kaziuku

skoro posililiśmy się już, warto czymś wyjątkowym popić…

Krzysztof Styszyński o Kaziuku

O tym co, gdzie i o której godzinie będzie się działo w ten weekend przeczytacie tutaj.

Z Krzysztofem Styszyńskim w radiu AFERA rozmawiał Andrzej Gogulski.

XVII Kaziuk w Poznaniu Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz