K U L T U R A

Wiersze, wiersze, wiersze!

Co widzi Mickiewicz  Foto: Maciej Kaczyński CK Zamek

To szansa dla tych którzy z twórczą weną, którzy swoich wierszy nie piszą do szuflady! Właśnie rusza kolejna edycja konkursu poetyckiego im. Klemensa Janickiego. Oprócz sławy zwycięzca będzie mógł podziwiać swoje nazwisko na okładce specjalnie wydanego tomiku.

Co widzi Mickiewicz Foto: Maciej Kaczyński CK ZamekWiersze oceniać będzie jury pod przewodnictwem krakowskiego poety Marcina Barana, wśród jurorów są także poznańscy literaci Mariusz Grzebalski, Joanna Roszak a także dr Marcin Jaworski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Uczestnik konkursu powinien przesłać do organizatora, Centrum Kultury Zamek zestaw oryginalnych wierszy o objętości 40-60 stron, ,które nie były dotąd publikowane w prasie i almanachach. Zestawy muszą być zaopatrzone w godło oraz zamkniętą kopertę z danymi personalnymi autora. Limit wieku autora to 30 lat. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi na specjalnym wieczorze poetyckim podczas majowego festiwalu „Poznań Poetów”.

Zamek w ramach kolejnego cyklu Seryjni poeci Zamek zaprasza na spotkanie z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim oraz Grzegorzem Jankowiczem, promujące nowy wybór wierszy poety „Podaj dalej”.

Tkaczyszyn Dycki Foto: CK ZamekJak w posłowiu napisał Jankowicz „Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki od pierwszej książki niestrudzenie pisze swój „wiersz permanentny”, czyli – jak podpowiada nam etymologia – taki wiersz, który trwa, podaje dalej, przekazuje, odwleka (przynajmniej próbuje odwlec) koniec. Od razu widać, że jest to nie tylko określenie gatunkowe, ale także metafizyczne, albowiem odnosi się tyleż do życia wiersza, ile do życia jako takiego”.

Spotkanie z poetą odbędzie się we wtorek, 19 lutego o 19:00 w Centrum Kultury Zamek

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki poeta. Laureat Nagrody Literackiej GDYNIA, w kategorii poezja, za tomy: „Dzieje rodzin polskich” (2006) i „Piosenki o zależnościach i uzależnionych” (2009). Autor dziesięciu tomów poetyckich. Debiutował tomem „Nenia i inne wiersze” (1990), ostatnio wydał tomy „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach” (2008), „Rzeczywiste i nierzeczywiste staje się jednym ciałem.111 wierszy” (2009), „Oddam wiersze w dobre ręce” (2010), „Imię i znamię” (2011). Pisze również krótkie prozy, które drukuje cyklicznie w czasopiśmie „Kresy”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Grzegorz Jankowicz polski krytyk, filolog, eseista, redaktor i tłumacz. Współpracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities UJ. Opublikował m.in. „Jesień już panie a ja nie mam domu. Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i krytycy” (2001), „Lekcja żywego języka. O poezji Andrzeja Sosnowskiego” (2004). Na język polski przekładał teksty m.in. R. Firbanka, G. Pereca, R. Rorty’ego i S. ŽiŽka. Na antenie TVP Kultura jest jednym z gospodarzy programu „Czytelnia”, a w programie „Poezjem” prowadzi autorski cykl „Nasłuch”. Redaktor działu kultura „Tygodnika Powszechnego”. Juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS. Mieszka w Krakowie.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz