K U L T U R A

„nieWIDZIALNE Mieszkanie” – podsumowanie projektu

Przez 21 dni sierpnia, na Starym Rynku w Poznaniu stało „Niewidzialne Mieszkanie”, które odwiedziło kilka tysięcy osób. Każdy, kto przekraczał próg kontenera zaaranżowanego na mieszkanie, otrzymywał specjalne gogle imitujące realne wady wzroku. Wiele osób zdejmowało je po przejściu kilku kroków, tłumacząc, że czują się niekomfortowo albo zaczęła boleć je głowa. Byli także tacy, którzy zakładali wszystkie gogle, sprawdzając czym charakteryzuje się każda z wad wzroku.

Dużym zainteresowaniem cieszył się tzw. „kącik edukacyjny”, w którym stała maszyna brajlowska, na której można było napisać np. swoje imię. Nauczyciele z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, tłumaczyli zasady pisowni brajlowskiej, opowiadali jak niewidomi radzą sobie w codziennym życiu oraz na czym polega ich praca w Ośrodku w Owińskach.

Codziennie od 9 do 29 sierpnia, od godziny 12:00 do 17:00 „Niewidzialne Mieszkanie” odwiedzały osoby dorosłe, dzieci, grupy zorganizowane, rodziny, mieszkańcy Poznania, ościennych gmin, turyści z Polski lub zagranicy oraz młodzież, która bardzo chętnie wcielała się w role osób mających problemy ze wzrokiem. Były sytuacje, kiedy goście mieszkania zakładali gogle, chwytali w dłoń białą laskę i szli odkrywać na nowo Stary Rynek. Byli też tacy, którzy nie chcieli włożyć gogli, gdyż się bali.

Wśród zwiedzających byli obcokrajowcy, którzy z wielkim zainteresowaniem dotykali materiałów dydaktycznych przeznaczonych do nauki geografii, sztuki czy rozpoznawania banknotów. Wielu gości deklarowało dobrą znajomość geografii, jednak po założeniu gogli imitujących całkowitą ślepotę, nie byli w stanie wskazać na globusie dla osób niewidomych i niedowidzących, żadnego z zadanych punktów na modelu kuli ziemskiej. Jednogłośnie stwierdzali, iż jest to bardzo trudne. Byli też i tacy, którzy wracali do nas kilkakrotnie, bądź przyprowadzali nowe osoby.

Projekt „Niewidzialne Mieszkanie” miał uwrażliwić osoby widzące na problemy z jakimi zmagają się każdego dnia ludzie z dysfunkcjami wzroku. Ponadto był elementem promującym Park Orientacji Przestrzennej, który od września będzie czynny przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz