Aglomeracja

Po upałach burza?

Burza z piorunami - Poznań 07.07.2012 r.  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Burza z piorunami - Poznań 07.07.2012 r. Foto: lepszyPOZNAN.pl / Paweł RychterOd rana w całym naszym fyrtlu jest bardzo duszno. Nie ma czym oddychać – narzeka wielu. Być może po upalnym przed południem będziemy mieli burzowe popołudnie i wieczór.

Ostrzegają przed nimi synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Miejscami oprócz deszczu spaść może także grad!

Około godziny 16:00 grzmiało na północ od Poznania, w okolicach Piły. Grzmiało również na wysokości Gorzowa Wielkopolskiego tuż za naszą granicą. Właśnie od zachodu nadciągną do nas burze, które przemieszczać się będą na wschód.

Podczas burzy opady deszczu wyniosą od 5 do 20 mm, a lokalnie do 35 mm – informuje Przemysław Szrama z IMGW. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszyć będzie także silny wiatr, który osiągać może chwilami prędkość od 65 do 80 kilometrów na godzinę.

Ponownie przypominamy, by usunąć z balkonów, tarasów i parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez silny wiatr. Warto także zamknąć okna i drzwi, oraz w miarę możliwości wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe.

Strażacy sugerują, że jadąc samochodem warto zwolnić, ponieważ w trakcie i po burzy na drodze może leżeć jeszcze nieusunięte drzewo, bądź gałąź. Gdy burza jest silna najlepiej zatrzymać się na poboczu z włączonymi światła awaryjnymi lub na najbliższym parkingu. Jeśli zaskoczy Cię burza, a nie możesz się schronić w budynku, to zostań w odpowiednio zaparkowanym pojeździe – radzą strażacy – nie zatrzymuj się pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami.

Podczas burzy, poza budynkiem, nie powinno używać telefonu komórkowego. Unikajcie również otwartej przestrzeni. Jeżeli nie ma możliwości schronienia się przed burzą lub huraganem, to najlepiej wykorzystać zagłębienia terenu, takie jak rów, czy głęboki dół. Podczas huraganu schroń się w nim – instruują strażacy – podczas burzy nie siadaj, nie kładź się na ziemi – przykucnij.

Sytuacja burzowa około godziny 16:00 Foto: blids.de

Jak odczytywać mapę – jest tutaj pokazana sytuacja od 14:00 do 16:00 (informacje te znajdują się w lewym, górnym narożniku). Wyładowania atmosferyczne zaznaczone są punktami o różnych kolorach. Każdy z nich obrazuje 15 minut. Najnowsze to kolor czerwony. Później mamy punkty pomarańczowe, żółte, zielone, niebieskie, granatowe, fioletowe i różowe, które pokazują sytuację sprzed dwóch godzin. Obraz aktualizowany jest co 15 minut.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz