Aglomeracja K U L T U R A

Świat na najlepszych zdjęciach na świecie!

wpp_otwarcie_05527  Foto:

Najpopularniejsze są fotografie w tabloidach, krew, dzieci uśmiechnięte albo płaczące, seksowne kobiety, atrakcyjni mężczyźni. Co powoduje, że chcemy oglądać zdjęcia na których widać cierpienie, bezsilność? Co powoduje, że fotografie pokazujące obraz świata cieszą się tak ogromną popularnością? Na poznańskiej wystawie zobaczyć możemy znakomite zdjęcia. Czy tak naprawdę wygląda świat? Wernisaż World Press Photo w poznańskim Zamku zgromadził tłumy miłośników fotografii.

Kilkadziesiąt zdjęć World Press Photo z wydarzeń, które wstrząsnęły światem  można oglądać do 20 maja w Centrum Kultury Zamek. Poznań cieszy się wyjątkową sympatią organizatorów tego międzynarodowego wydarzenia. Poznańska wystawa otwarta zaledwie tydzień po premierze w Amsterdamie jest pierwszą prezentacją zdjęć w Polsce, a trzecią na świecie.

World Press Photo to efekt międzynarodowego konkursu, w którym jury przyznaje nagrody w 9 kategoriach: Ludzie w Wiadomościach, Wiadomości, Wydarzenia, Życie codzienne, Sprawy współczesne, Portret, Sztuka i rozrywka, Przyroda oraz Sport.

Zgłoszono 108.059 zdjęć autorów ze 125 krajów świata. Jest także Polski akcent. Wśród laureatów znaleźli się Filip Ćwik z agencji Napo Images, który dostał nagrodę za fotoreportaż o polskiej żałobie narodowej po katastrofie w Smoleńsku (III nagroda w kategorii ludzie i wydarzenia) oraz Tomasz Gudzowaty nagrodzony za fotoreportaż o amatorskich wyścigach samochodowych w Meksyku (II miejsce w kategorii sport).

Zdjęciem roku 2010 został portret 18-letniej Bibi Aishy, Afganki, ukaranej przez męża obcięciem nosa i uszu. Wykonała ją Jodi Biber z RPA dla Time’a. To zdjęcie niesie niezwykle mocne przesłanie do świata, którego połowę mieszkańców stanowią kobiety, że część z nich wciąż żyje w trudnych warunkach, znosząc brutalne traktowanie – mówi jedna z jurorek, Ruth Eichhorn. Wtóruje jej także Rafał Milach, laureat WPP 2008, który po raz pierwszy od kilku lat nie miał wątpliwości co do wyboru zdjęcia roku. Obraz dramatyczny, symboliczny i przerażający w swojej ciszy i spokoju – stwierdza Rafał Milach – ma w sobie wszystko, co zawiera dobra fotografia: prostotę, klarowność przekazu, emocje i dobra konstrukcję.

Autorami zdjęć w galerii są Maciej Kaczyński i Sławek Seidler

Wystawa World Press Photo czynna jest również w poniedziałki, a 14 maja, w Noc Muzeów, będzie ją można oglądać od 17 do 1 w nocy. Bilety: 8, 10 zł, grupowy powyżej 20 osób – 6 zł

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz