POZnań

Dni Ułana 2011

Dni Ułana - Capstrzyk i Apel poległych - 24.04.2010 r.  Foto: Piotr Rychter

Dni Ułana - Capstrzyk i Apel poległych - 24.04.2010 r. Foto: Piotr RychterW dniu 22 kwietnia, w wigilię dnia św. Jerzego 1921 r., na Błoniach Grunwaldzkich w Poznaniu w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców miasta Poznania, Naczelny Wódz marszałek Polski Józef Piłsudski, udekorował sztandar 15. Pułku Ułanów Poznańskich Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego „Virtuti Militari”. Nagradzając w ten sposób znakomite zasługi Pułku w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 r., wypowiedział znamienne słowa: „Tam, gdzie byliście, byliście doskonali – i historia lwią część zwycięstw wam przypisać musi. W tej dziedzinie jesteście najlepszym pułkiem, jaki znam, mówię wam to szczerze i otwarcie.” Na 40 pułków kawalerii polskiej w II Rzeczypospolitej, Ułani Poznańscy stali się jednym z pięciu pułków, kawalerów tego najwyższego odznaczenia wojennego. Za zasługi w II wojnie światowej, Pułk w 1966 r. został ponownie wyróżniony przez Kapitułę Orderu VM w Londynie, wstęgami za niezwykłe męstwo w kampanii włoskiej 1944-45, okazane podczas walk o Monte Cassino i Ankonę.

Dla upamiętnienia pierwszej dekoracji Pułku, od 1924 r. Ułani Poznańscy obchodzili swoje święto w dniu 23 kwietnia, łącząc je ze świętem Św. Jerzego, patrona rycerstwa polskiego. Figura ułana na wspiętym koniu, na wzór tego Świętego przebijającego lancą smoka – symbol wroga, zdobi od 1927 r. kolumnę Pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich przy ul. Ludgardy w Poznaniu. Pod tym Pomnikiem gromadzi się dzisiaj Rodzina Pułkowa z okazji Święta Pułkowego, obchodzonego obecnie w niedzielę w okolicach 23 kwietnia.
W okresie PRL publiczne spotkania dawnych żołnierzy 15. Pułku Ułanów Poznańskich można było organizować w Poznaniu dopiero od lat 60., w ramach tzw. Środowiska Ułanów Poznańskich. Święto Pułkowe (bez oficjalnego wspominania jego nazwy) ograniczone było do Mszy św. w kościele oo. franciszkanów i złożenia wiązanki kwiatów pod kikutem zniszczonego przez Niemców Pomnika, którego nie pozwalano odbudować. Za każdym razem kwiaty szybko usuwali „nieznani sprawcy”. Spotkanie po Mszy św. odbywało się pod specjalnym nadzorem.

Dopiero zmiany roku 1980 doprowadziły do odbudowy Pomnika Ułanów Poznańskich, a przed 26. laty, dzięki inicjatywie Uniwersyteckiego Klubu Jeździeckiego UAM, na ulice miasta po raz pierwszy od 1939 r. wyjechali ułani z czerwonymi otokami na rogatywkach i biało-czerwonymi proporczykami, meldując się pod Pomnikiem z okazji Święta Pułkowego. Nie mogąc wówczas nazwać Święta – Pułk, który pod wodzą Władysława Andersa zyskał swoje największe laury w 1920 r. nadal był na indeksie – przyjęto nazwę Dni Ułana. Po odzyskaniu suwerenności i przekształceniu w 1991 r. Środowiska Ułanów Poznańskich w Towarzystwo b. Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, utworzono w jego ramach Reprezentacyjny Oddział Konny. Odtąd jeźdźcy przypominający Miastu o „Dzieciach Poznania” towarzyszą różnym uroczystościom, nie tylko w samym Poznaniu.
Dzięki organizowaniu przez kolegów jeżdżących konno Militari – zawodów hipicznych rozgrywanych w ramach Dni Ułana, obchody Święta Pułkowego przyciągają do Poznania reprezentantów środowisk kawaleryjskich z całego kraju. Współorganizatorem uroczystości jest już od lat Miasto Poznań, a w Święcie znowu oficjalnie uczestniczy Wojsko Polskie.

Program Dni Ułana na dzisiaj znajdziesz TUTAJ

na niedzielę TUTAJ

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz