DLA STUDENTA

Politechnika Poznańska – najlepsza na SAE AeroDesign West 2011

SAE AeroDesign  Foto:

SAE AeroDesignDrużyna złożona ze studentów Politechniki Poznańskiej zdobyła pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach akademickich SAE AeroDesign West, które odbyły w dniach 18-20 marca 2011r. w Fort Worth w stanie Teksas w USA. Ekipa Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej zdobyła w sumie trzy wyróżnienia: za pierwsze miejsce w klasie Micro w kategorii największego współczynnika udźwigu (stosunku podniesionego obciążenia do masy całkowitej samolotu), za drugie miejsce w klasie Micro w klasyfikacji ogólnej, za trzecie miejsce w klasie Regular w klasyfikacji prezentacji technicznej.

Koszty udziału studentów w zawodach pokryła Politechnika Poznańska. Wsparcia udzielił przede wszystkim rektor prof. Karol Nadolny i Dziekani Wydziałów Maszyn Roboczych i Transportu, Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Elektrycznego oraz Budowy Maszyn i Zarządzania.

SAE AeroDesign to międzynarodowe zawody akademickie organizowane od 25 lat przez amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Transportu Society of Automotive Engineers (SAE) we współpracy m.in. z firmami Boeing, Lockheed Martin czy NASA. Zadaniem uczestników – grup studenckich z całego świata – jest zaprojektowanie i budowa modelu samolotu, zgodnie z ograniczeniami narzuconymi przez organizatora. Oprócz opracowania dokumentacji ekipy muszą dokonać prezentacji technicznej, a następnie podnieść modelem jak największy ciężar w locie. Zawody uczą samodzielnego rozwiązywania problemów technicznych, organizacyjnych i logistycznych, umiejętności pracy w grupie, sztuki zaprezentowania i dokumentacji osiągnięć. Według profesora Jerzego Nawrockiego z Politechniki Poznańskiej “konkursy typu SAE AeroDesign przekształcają kształcenie z wykładowo-podręcznikowego (learning by reading) na projektowe (learning by doing).”

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • Szkoda ze w artykule nie zostal wymieniony z imienia i nazwiska caly zespol z Politechniki Poznańskiej. Gratulacje dla chlopakow!