Aglomeracja

Kiedyś było tu ściernisko

Biblioteka Politechniki Poznańskiej panorama   Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dzisiaj Poznań zyskał nowoczesną bibliotekę, którą uroczyście otwarto na Politechnice Poznańskiej. Jak opowiadał podczas uroczystości jeden z gości, chodząc na spacery nad Wartą, nie przypuszczał, że powstanie w tym miejscu tak nowoczesny budynek.

Biblioteka Politechniki Poznańskiej panorama  Foto: Piotr Rychter

Chyba zupełnie przez przypadek dzisiejsze otwarcie Biblioteki Technicznej i Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej odbyło się dokładnie 108 lat po uroczystym otwarciu Biblioteki im. Cesarza Wilhelma, która istnieje do dziś, choć znana jest bardziej jako Biblioteka Uniwersytecka.

Biblioteka Techniczna i Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej to budynek bardzo nowoczesny. Usytuowany niemal nad samą Wartą może stać się jedną z wizytówek akademickiego Poznania.

Docelowo nowa Biblioteka Politechniki Poznańskiej będzie miała 4200 metrów kwadratowych powierzchni. Same magazyny księgozbioru zajmą 960 metrów. Czytelnicy będą mieli do dyspozycji aż 1570 metrów kwadratowych. W magazynach zamkniętych znajdzie się ponad 190.000 woluminów druków zwartych oraz 81.000 woluminów czasopism, a w ramach wolnego dostępu będzie można korzystać z ponad 85.000 woluminów druków zwartych, 9.000 wol. czasopism i 66.000 jednostek zbiorów specjalnych.

Nasza nowa biblioteka ma wolny dostęp do książek i czasopism, zgromadzonych w czytelniach i księgozbiorze studenckim, tj. do 160.000 jednostek – mówi Halina Ganińska, dyrektor Biblioteki Politechniki Poznańskiej – a każdy student, czy pracownik może samodzielnie korzystać z tzw. aktywnego księgozbioru w systemie self check – dodaje. W ten sposób dostępnych będzie około 60.000 woluminów.

Czy w dobie cyfryzacji, dominacji internetu, biblioteki są jeszcze w ogóle potrzebne? Oczywiście, że tak – odpowiada bez chwili zastanowienia Halina Ganińska, choć przyznaje równocześnie, że spada ilość wypożyczanych książek, ale równocześnie intensywnie wzrasta wykorzystanie e-zasobów. To jest zresztą tendencja, którą możemy obserwować na całym świecie – dodaje dyrektor biblioteki PP. Maleje też liczba osób korzystających z czytelni. Być może po przeniesieniu do nowego budynku ten trend się odwróci?

Na parterze będzie znajdować się aktywny księgozbiór dydaktyczny z możliwością samodzielnego wypożyczania, a na I piętrze zorganizowane zostaną dwie czytelnie, dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Jak w każdej nowoczesnej bibliotece, będzie w niej można korzystać również ze stanowisk komputerowych ze stałym dostępem do internetu oraz z internetu bezprzewodowego. Biblioteka nie jest miejscem „martwym”, pełnym zakurzonych nikomu niepotrzebnych książek. Cały czas się zmienia, choć dzieje się to nieco w cieniu codziennych wydarzeń, którymi jesteśmy „bombardowani” w mediach. Biblioteka zmienia styl swojej pracy, czy też technologię pracy – mówi Halina Ganińska – gdy jeszcze w XX wieku mówiło się, że biblioteka to święte miejsce dla zbiorów, które gromadzi, to teraz podkreślamy, że biblioteka o r g a n i z u je dostęp do zasobów, do wiedzy – dodaje.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz