ZDERZENIE na Dworcu Głównym

Instytut B61 - Zderzenie  Foto: Instytut B61

Instytut B61 - Zderzenie Foto: Instytut B61Dziś na Dworcu Głównym w Poznaniu zatrzymał się specjalny pociąg. Od godziny 21:00 do 24:00 co godzinę będzie można wziąć udział w nietypowym przedstawieniu. Głównym aktorem spektaklu „Instytut B61 – Zderzenie” jest pociąg utworzony przez najpopularniejszą polską lokomotywę elektryczną ET22, siedem wagonów towarowych i jeden socjalny. Pociąg przemieszcza się pomiędzy miastami (Warszawa, Włocławek, Poznań, Toruń, Łódź, Bydgoszcz), zatrzymując na dworcach kolejowych gdzie odbywa się wielkie widowisko.

Na scenie zaprezentują się między innymi Mariusz Lubomski, Sofa, Małpa, oraz Everydaylincz. Wejście na koncert jest bezpłatne. Wszystkich chętnych zapraszamy od 21:00 do 24:00 co godzinę do holu Dworca Głównego w Poznaniu.

Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o największy eksperyment w dziejach ludzkości, czyli znajdujący się na terytorium Francji i Szwajcarii Wielki Zderzacz Hadronów (ang. Large Hadron Collider – LHC), w którym naukowcy próbują rozwikłać tajemnicę początku Wszechświata. Poszczególne elementy pociągu stanowią składniki LHC – zaproszeni do projektu artyści, wśród których znaleźli się żywiołowy zespół Sofa, legenda piosenki aktorskiej – Mariusz Lubomski, uznany za hiphopowy debiut roku 2010 – Małpa oraz performerzy Stefan Kornacki, Tomasz Cebo i Katarzyna Malejka stworzyli instalacje, muzykę oraz performance na temat eksperymentu LHC w wagonach kolejowych! Powstała mobilna galeria sztuki.

Grupa inżynierów Instytutu B61 we współpracy z profesorem Josephem Brewsterem z Instytutu A7 w San Francisco, po latach starań wcieliła w życie nowatorski program Zderzeń Wysokoenergetycznych, którego bazę stanowi Mobilny Zderzacz Hadronów (ang. Mobile Hadron Collider). Wiązka protonów kultury poruszająca się w nim posiada energię w przybliżeniu równą rozpędzonemu TGV. Oznacza to, iż przez Polskę przemknie futurystyczny pociąg Kulturalnych Kolei Dużych Prędkości powodujący zamęt w umysłach potencjalnych pasażerów! Zatrzyma się na wybranych stacjach kolejowych gdzie będzie udostępniony zwiedzającym, którzy pod opieką naukowców Instytutu B61 zwiedzą potężną machinę.

Największą zaletą projektu, w środowisku naukowym określanego mianem „Zderzenia”, jest możliwość wykorzystania teorii podróży do zbadania Momentu Bezwładności Kultury i Środka Masy Tłumu. Aby zrealizować powyższe założenie, inżynierowie Instytutu B61 starannie dobrali próbkę zawierającą reprezentatywnych artystów współczesnych, by następnie dokonać samosprzężenia pociągu z ową próbką. Stało się to możliwe dzięki wykorzystaniu przewidzianej w 1792 roku – przez teoretyka komunikacji – Alberta Fontaine’a elektrolitycznej dyfuzji różniczkowej człowieka z wagonem.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz