JAKI ZAMEK MOŻNA ZBUDOWAĆ ZA 18 MILIONÓW ZŁOTYCH?

Makieta Zamku Królewskiego w Poznaniu  Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsm

Makieta Zamku Królewskiego w Poznaniu Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsmPrzetarg na wybór generalnego wykonawcy Zamku Królewskiego już trwa, podobnie jak gorąca dyskusja na temat kontrowersyjnej formy odbudowy. Tymczasem pomijana jest inna istotna kwestia: co właściwie można zbudować za 18.000.000 złotych?

Nasuwają się wątpliwości, czy za takie pieniądze uda się postawić budynek o powierzchni ponad 2,5 tys. metrów kwadratowych. Zważywszy na to, że zamek będzie budynkiem bardzo nietypowym (z wieżą, na zabytkowych fundamentach, z bogatą dekoracją architektoniczną) nie jest to wcale kwota duża.

Zamiast skupiać się na jednej makiecie i kilku wizualizacjach warto zadać pytanie o szczegóły techniczne:

– Czy pod warstwą cegieł będzie żelbetowy rdzeń?

– Czy kamienne detale zostaną zastąpione styropianowymi imitacjami?

– Co z punktu widzenia “dbania o dziedzictwo ważnego dla historii Polski miejsca”, czyli tego który także wg deklaracji inicjatorów odbudowy jest tu najważniejszy, stanie się z oryginalnymi pozostałościami zamku – fundamentami, piwnicami i fragmentami murów?

Po stuleciach istnienia są one w kiepskim stanie i na pewno bez ich poważnego remontu i wzmocnienia nie da się stawić na nich budynku. Współczesna inżyniera potrafi zdziałać cuda, ale wszystko rozbija się o koszty… a że budżet jest mały więc nasuwają się wątpliwości i obawy co do ich godnego potraktowania.

Apelujemy więc do inwestora, czyli Muzeum Narodowego w Poznaniu, o udostępnienie dokumentacji projektowo-budowlanej. Okazja i możliwości ku temu są, wystarczy dodać te materiały do ogłoszenia o przetargu zamieszczonego na stronie internetowej MN.

Nie ma żadnej przeszkody prawnej, wszystko zależy jedynie od dobrej woli. Rozwieje to wiele wątpliwości. Do tego budowa finansowana jest w większości przez poznańskiego podatnika – ma on więc prawo wiedzieć, na co dokładnie zostaną wydane jego pieniądze.

Budowniczowie zamku sprzed wieków wydali na ten cel sporo pieniędzy. Na odbudowę zamku w takiej czy innej formie architektonicznej można mieć różne zapatrywanie, ale na postawienie czegoś z lichych materiałów zgody być nie może.

Adam Adamczyk,
Stowarzyszenie “Inwestycje dla Poznania”
koordynator Ochrony Dziedzictwa Architektury

LIST OTWARTY DO MUZEUM NARODOWEGO

prof. dr hab. Wojciech Suchocki

Dyrektor Naczelny

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Szanowny Panie Dyrektorze,

zgłaszamy się z prośbą o publiczne udostępnienie dokumentacji projektowo-budowlanej budowy Zamku Królewskiego w Poznaniu.

Obecnie toczy się zażarta publiczna dyskusja na temat idei oraz formy odbudowy. Tymczasem nie wszystko wiemy nt. szczegółów technicznych. Opinia publiczna powinna mieć wiedzę odnośnie tego, co dokładnie stanie na Wzgórzu Przemysła. Takie informacje mogłyby rozwiać wiele domysłów i nieporozumień. Załączamy list otwarty, który zostanie wysłany do poznańskich mediów, w którym szerzej uzasadniamy nasz postulat.

Licząc na pozytywną odpowiedź, pozostajemy z wyrazami szacunku

Adam Adamczyk, koordynator Ochrony Dziedzictwa Architektury

Jarosław Nehring, wiceprezes

Paweł Sowa, prezes
Stowarzyszenie „Inwestycje dla Poznania”

Stary Rynek 52a/1

61-772 Poznań

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • zapowiada się niezły koszmarek 🙁 lepiej tą kasę przeznaczyć na rozbiórkę bwa na starym!

  • juz mi nie dobrze na sama mysl o dyskusji o tym g! to straszne ze to ma u nas powstac!