POZNAŃ SZYKUJE SIĘ NA FALĘ KULMINACYJNĄ – TERAZ: 647 cm

zalewy 29 05 634Wody cały czas przybywa. Ostatni odczyt poziomu wody w Warcie wskazał o godzinie 22:00 wskazywał 647 cm (7:30 – 633 cm). Fala kulminacyjna ma tutaj dotrzeć w nocy. Najnowsze prognozy mówią, że woda w rzece może sięgać wtedy od 645 do 665 cm. Woda pojawiła się na Starołęce.

Ponieważ nad Wartą jest sporo osób chcących zrobić zdjęcia, przypominamy o zakazie wchodzenia na wały przeciwpowodziowe!!!

Podtopienia od kanalizacji są przyczyną zamknięcia następujących odcinków dróg: ul. Piastowska od ul. Dolna Wilda (przy Aquanecie) na całej długości wału, oraz Droga Dębińska od ul. Dolna Wilda do ul. Św. Jerzego. Zamknięta jest również ul. Zagórze oraz ul. Ojca Żelazka, a także ul. Bielniki (pomiędzy Drogą Dębińską a ul. Piastowską).

Do pomocy zgłosiło się już dużo osób, ale jeśli są jeszcze chętni mogą się skontaktować ze sztabem kryzysowym – telefon 61 878 50 67 (od godziny 8:00 do 15:00). Wystarczy zostawić swoje namiary i w miarę potrzeby osoby te będą kierowane w konkretne miejsca. Dziś rano skierowaliśmy około 40 osób na Starołękę, bo tam już jest wodamówi Jakub Staszewski ze sztabu, który na dyżurze jest już ponad dobę. Wolontariusze pracowali także w nocy. Osoby, które zgłosiły się do pomocy powinny być odpowiednio przygotowane – na pewno warto zaopatrzyć się w kalosze. Na Starołęce i w Luboniu pomagają także harcerze.

Oto ulice, które zagrożone są zalaniem i na których ustawiono tablice „Uwaga! Grozi zalaniem” i znaki ograniczenia lub zamknięcia dla samochodów: Zagórze, Skrzypowa, Tymiankowa, Lubczykowa, Miętowa, Starołęcka (odc. św. Antoniego do ul. Głuszyna), Sielawy, Karpia, Piastowska. Dodatkowo ZDM ustawił w rejonie ulic Garbary i Szyperskiej tablice „Strefa niebezpieczna”.

W Poznaniu pojawiły się plotki o rzekomym wysadzaniu wałów pomiędzy mostem Królowej Jadwigi a mostem Mieszka I. Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa te plotki dementuje – Nie ma planów, ani konieczności wysadzania wałów przeciwpowodziowych w żadnym miejscu miasta Poznania! – informuje.

Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt proszą, by mieszkańcy zagrożonych zalaniem terenów zabezpieczyli zwierzęta. Psy mieszkające na działkach powinno się zwolnić  z uwięzi i przenieść w bezpieczne miejsca. kotom natomiast należy zapewnić drogę ucieczki z piwnic i kryjówek.

W Centrum Zarządzania Kryzysowego czynna jest też przez całą dobę infolinia telefoniczna: 61 878 41 49. Można tutaj dowiadywać się które rejony są zagrożone, jakiej pomocy można oczekiwać od miasta, jak prawidłowo postępować w przypadku zalania.

Gmina Komorniki apeluje do wszystkich mogących pomóc: POTRZEBNA JEST KAŻDA PARA RĄK DO USYPYWANIA WAŁÓW PRZECIWPOWODZIOWYCH, KTÓRE URATUJĄ OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW W ŁĘCZYCY. Poniżej znajdziecie potrzebne telefony.

PUSZCZYKOWO – zamknięta zostaje do odwołania droga powiatowa od skrzyżowania z drogą wojewódzką 430 do dworca PKP w Puszczykowie. W tej chwili policja informuje o kierunku objazdu, jednocześnie zostają zmienione trasy autobusów kursujących na trasie: Puszczykowo – Poznań – Puszczykowo. Nieczynne są dwa przystanki: przy dworcu PKP oraz przy ulicy Źródlanej, ponieważ autobusy będą skręcały z drogi 430 – Wysoka oraz z ul. Poznańskiej w ul. Zieloną, którą poprowadzony zostanie objazd.


LUBOŃ – Burmistrz Miasta zwrócił się z prośbą do mieszkańców o pomoc w zabezpieczeniu terenów zagrożonych zalaniem. Chętni do udzielenia pomocy proszeni są o kontakt telefoniczny: 61 81 30 011 oraz 61 81 30 141 lub na infolinię 722 323 337. Gdy zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu akcji ratunkowej wolontariusze zostaną powiadomieni telefonicznie o godzinie i miejscu zbiórki. W imieniu mieszkańców budynków przyległych do zagrożonego terenu prosimy o przekazywanie do Urzędu Miasta (plac Edmunda Bojanowskiego 2) worków na piasek. Każda ilość jest cenna!!!


INFORMACJA O SYTUACJI POWODZIOWEJ:

Czerwonak: 61 65 44 211

Komorniki: 722 323 350

Luboń: 722 323 337 oraz od 7:30 do 15:30 61 81 30 011

Mosina: 61 81 09 500

Murowana Goślina: 502 514 227

Poznań: 61 87 84 149

Puszczykowo: 602 444 900

Starostwo Powiatowe w Poznaniu: 61 84 10 760

Wielkopolski Urząd Wojewódzki: 987.

Tak Warta wyglądała w piątek wieczorem:

foto: kimeryd

KOMUNIKAT w sprawie zagrożenia powodziowego

wg stanu na 29 maja 2010 r. godz. 10:30

Od wczorajszego popołudnia na zbiorniku Jeziorsko utrzymywany jest zmniejszony zrzut wody, wynoszący 300 metrów sześciennych na sekundę. Zmniejsza się też dopływ do akwenu i aktualnie wynosi 263 m3/s.

foto: UWDziś w godzinach porannych zakończono prace związane z rozkopaniem krótkiego odcinka wału od strony polderu Golina, dochodzącego do autostrady. 25-metrowy przekop pozwolił na kontrolowany zrzut wody z polderu do koryta Warty i obniżenie poziomu lustra wody, która wczoraj zagrażała płynności ruchu na A2. Z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa kierowcom Autostrada Wielkopolska S.A zmieniła od wczoraj organizację ruchu na odcinkach pomiędzy Wrześnią a Koninem.

Spada i stabilizuje się stan górnej Warty. Dziś w Kole zanotowano odczyt niższy o 9 centymetrów niż wczoraj. W Pleszewie poziom Prosny opada w tempie 20 cm na dobę. Trwają prace na wałach w powiecie tureckim (gm. foto: UWBrudzew i Przykona).

W Poznaniu o godzinie 10:00, w pobliżu mostu Rocha wodowskaz wskazał 636 cm. Woda wciąż przybiera, choć tempo przyrostów się zmniejsza (1 cm na godzinę). Setka żołnierzy pracujących do tej pory w Luboniu skierowana została do pomocy wolontariuszom i strażakom w umacnianiu wałów na Starołęce. Ulica Zagórze przy Ostrowie Tumskim jest zamknięta dla ruchu.

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium

Pogoda w Poznaniu

°C
___
______
 • Low Temp. ___°C
 • High Temp. ___°C
___
______
Października 21st 2020, środa
°C
   ___
 • TEMPERATURE
  °C | °C
 • HUMIDITY
  %
 • WIND
  m/s
 • CLOUDINESS
  %
 • SUNRISE
 • SUNSET
 • CZW 22
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PT 23
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • SOB 24
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • NIE 25
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PON 26
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • WT 27
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %