Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 13.IV

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA  Foto:

13 KWIETNIA Słońce w znaku Barana

Światowy Dzień Ofiar Katynia – obchodzony dla upamiętnienia śmierci oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Czad – Święto Narodowe

Kambodża, Laos, Sri Lanka, Tajlandia – Nowy Rok

Przysłowie: „Za kwietniem ciepłym idzie maj chłodny”.

Osoby urodzone 13 kwietnia wyróżniają się samodzielnym myśleniem, aktywnością umysłową i fizyczną. Są niezwykle pogodni, mają duże poczucie sprawiedliwości i obiektywizmu. Są wrażliwi i czuli, czym zjednują sobie przyjaciół, pomaga im w tym zmysłowość. Niestety nie wyróżniają się pracowitością ani wytrwałością, a to co wykonują to czynią niestarannie. Bywają też często zarozumiali i wyniośli. Mimo to cieszą się powodzeniem w miłości.

Patronem dnia jest św. Marcin, papież i męczennik.

Stolicę Piotrową objął w lipcu 649 r. Zdecydowanie potępił błędy w wierze głoszone przez cesarza Konstantyna II. Na jego polecenie został uwięziony w czasie odprawiania nabożeństwa w Bazylice św. Jana na Lateranie i przewieziony do Konstantynopola. Poddany torturom został następnie skazany przez sąd na śmierć. Dzięki wstawiennictwu patriarchy Konstantynopola Pawła II zamieniono wyrok śmierci na zesłanie. Zmarł na Krymie w kwietniu 656 r.

Imieniny obchodzą: Hermenegilda, Ida, Marcin, Przemysław

Hermenegilda, imię żeńskie pochodzenia germańskiego. Hermenegilda jest subtelna, inteligentna i wykształcona. Jest sprawiedliwa i wyczulona na prawdomówność. W trudnych chwilach można na nią liczyć.

Ida to imię pochodzenia germańskiego lub hebrajskiego, jeżeli przyjmie się, że to skrót imienia Judyta. Imię to może być skrótem imion złożonych np. Ida – berga, albo imieniem prostym zawierającym element id – praca, albo może to być imię własne stworzone od islandzkiego demona wegetacji i płodności – idisy. Ida jest w swych przekonaniach konserwatystką. Ma spokojny, prostolinijny charakter. Kieruje się intuicją. Potrafi szybko podejmować trafne decyzje. Nie brakuje jej aktywności życiowej, ani energii.

Marcin, imię to pochodzi z łaciny, a utworzone zostało od imienia boga wojny Marsa. Mężczyzna o tym imieniu jest świetnym organizatorem, posiada umysł twórczy i wielki autorytet wśród innych. Jest mężczyzną skromnym, oddanym rodzinie i bardzo zamkniętym w sobie. Nie potrafi innym narzucać swojej woli, natomiast chętnie udziela rad i pomocy, często materialnej. Bardzo lubi przebywać na łonie przyrody. Odpowiedniki obcojęzyczne; łac. Martinus, ang., fr. Martin, wł. Martino.

Przemysław, imię bardzo stare z XIII wieku, przekształcenie archaicznego, rodzimego imienia Przemysł.

Cytaty na dziś:

Bez wątpienia byłbym chrześcijaninem, gdyby chrześcijanie byli nimi przez 24 godziny na dobę. Gandhi Mohandas Karamchand.

Maluczcy rosną a wielcy upadają. Przysłowie

KALENDARIUM POZNANIA 2KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1279 Zmarł w Kaliszu książę Bolesław Pobożny. Władzę w Wielkopolsce przejął jego bratanek Przemysł II. Był władcą wybitnym, wyróżniającym się znacznie z długiego szeregu bezbarwnych Piastów z okresu rozbicia dzielnicowego. Był on jak napisał kronikarz wielkopolski maximus triumphator de Theutonicis tj. bardzo wielkim zwycięzcą Niemców. Pochowany w katedrze poznańskiej.

1393 Nowa lokacja Śremu na prawie magdeburskim.

1924 Poświęcenie cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja przy ulicy Marcelińskiej w Poznaniu. Sam budynek pochodzi z początku XX wieku i pierwotnie służył jako stajnia dla pułku kawalerii. Do momentu wyświęcenia cerkwi poznańscy wyznawcy prawosławia, głównie Grecy, spotykali się w prywatnych domach (np. u Jana Konstantego Żupańskiego). W powstaniu cerkwi znaczny udział mieli natomiast emigranci polityczni ze Związku Radzieckiego, głównie byli oficerowie carskiej armii, którzy przebywali przejściowo w Poznaniu na prawach azylu (tzw. “biała emigracja”). W okresie międzywojennym kościół służył jako cerkiew garnizonowa dla prawosławnych żołnierzy.

1938 Orientacyjne ceny na rynku w Poznaniu: śmietana 1-1,20 zł, ser 8 gr-1,20 zł, cebula 25 gr-30 gr, gęś żywa 6-9 zł, indyk 10-18 zł, kura 3-6 zł.

1945 W Poznaniu urodziła się Bogdana Zagórska, polska piosenkarka. W 1963 roku wygrała Studencki Festiwal Piosenki. W 1964 r. na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymała nagrodę za debiut. W latach 1964–1970 była związana ze studenckim kabaretem “Nurt” z Poznania.

2001 Zmarł Teodor Gendera, polski aktor (ur. 1925 w Poznaniu). W rodzinnym mieście brał udział w zajęciach Studia Baletowego Stanisławy Selmówny, a od 1946 roku w Studiu Dramatycznym kierowanym przez Stanisławę Wysocką i Nunę Młodziejowską. Rozpoczynał – jako słuchacz Studia – od statystowania w przedstawieniach Teatru Nowego. W 1946 roku powołano go do służby wojskowej do Warszawy. W tym czasie chodził na zajęcia prowadzone przez Janusza Strachockiego i Aleksandra Zelwerowicza. W 1948 roku wrócił do Poznania i został zaangażowany do Teatru Polskiego. Po roku przyjechał do Warszawy. Pracował w Teatrze Powszechnym (1949-58), Dramatycznym (1958-60), Ateneum (1960-62).

Zdarzyło się 13 kwietnia

1519 Urodziła się Katarzyna Medycejska, królowa Francji. Była inspiratorką krwawej nocy św. Bartłomieja.

1625 Powstało słowo mikroskop. Znajdujący się w Bambergu w Niemczech Johannes Faber użył tego terminu w liście do księcia Federiga Cesiego, założyciela włoskiej Akademii dei Lincei (Akademii Rysiów).

1743 Urodził się Thomas Jefferson, amerykański prezydent i mąż stanu. Współautor „Deklaracji Niepodległości”.

1771 Urodził się Richard Trevithick, angielski wynalazca. Jako pierwszy człowiek okiełznał parę pod wysokim ciśnieniem, zbudował pierwszą lokomotywę na parę.

1796 Przywieziono pierwszego słonia, z Indii do Stanów Zjednoczonych. Miał dwa lata i był wystawiany na Broadwayu przez właściciela menażerii Jacoba Crowninshielda.

1808 W Stanach Zjednoczonych założono pierwsze towarzystwo wstrzemięźliwości. Jego członkowie obowiązali się nie pić alkoholu, z wyjątkiem oficjalnych kolacji.

1854 Urodziła się Anna Tomaszewicz-Dobrska, polska lekarka chorób kobiecych i pediatra, pierwsza w Polsce kobieta praktykująca jako lekarz (zm. 1918).

1867 Urodził się Leon Petrażycki, polski prawnik, filozof, socjolog prawa, etyk i logik. Był jednym z najważniejszych w ówczesnej Rosji propagatorów praw kobiet. Wygłosił w I Dumie przemówienie w “tak ważnej sprawie kobiecej” domagając się pełnego równouprawnienia kobiet.

1898 Urodziła się Maria (Maja) Berezowska, malarka, rysowniczka i scenograf. Ilustrowała dzieła klasyki literatury m.in. poezje Reja, Krasickiego i Bocaccia oraz książki dla dzieci. Była również autorką karykatur, rysunków satyrycznych oraz rysunków o tematyce erotycznej i obyczajowej. W latach 30.projektowała kostiumy m.in. dla gwiazd scen rewiowych Zuli Pogorzelskiej i Hanki Ordonówny oraz operetek i kabaretów (w Warszawie i Poznaniu).

1922 Urodziła się Barbara Rachwalska, polska aktorka (emerytka Tekla w Alternatywy 4).

1927 Pierwsi badacze dotarli do miejsca katastrofy tunguskiej.

1930 Urodził się Maciej Zimiński, polski dziennikarz, pisarz. Autor wielu nadzwyczaj popularnych cyklicznych programów telewizyjnych dla dzieci, jak Ekran z bratkiem (tu również był prezenterem 1964-1978), Teleferie, Piątek z Pankracym. Twórca inspiracyjnego nurtu programów dla dzieci (Niewidzialna ręka, Klub Pancernych).

1935 Urodził się Erich von Däniken, pisarz szwajcarski tworzący w języku niemieckim. Autor prac głoszących, iż cywilizacja ludzka na Ziemi powstała za sprawą przybyszów z kosmosu.

1938 W Wilnie urodził się Andrzej Dąbrowski, polski piosenkarz, perkusista jazzowy, kierowca rajdowy.

1939 Urodził się Seamus Heaney, irlandzki poeta, laureat Nagrody Nobla. Poetę łączą również związki z Polską – ceni on bardzo polską poezję, szczególnie utwory Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Temu ostatniemu poświęcił w tomiku Światło elektryczne jeden z wierszy. W 1994 roku wydał, wspólne ze Stanisławem Barańczakiem, tłumaczenie na język angielski Trenów Jana Kochanowskiego.

1942 Urodził się Waldemar Marszałek – sportowiec, mistrz świata w sporcie motorowodnym, 17-krotny mistrz Polski w różnych klasach łodzi.

1959 Watykan wydał edykt, w którym zabroniono katolikom głosowania na komunistów.

1960 Wystrzelono pierwszego satelitę nawigacyjnego, Transit 1B.

1963 Urodził się Gary Kasparow, (Hary Weinstein), rosyjski arcymistrz szachowy. Najmłodszy w historii mistrz świata w szachach, przegrał z Deep Blue super komputerem firmy IBM.

1967 Na dwa koncerty w Sali Kongresowej w Warszawie przyjechała grupa The Rolling Stones.

1970 Na statku kosmicznym Apollo 13 wybuchł pojemnik z ciekły tlenem, załoga przekazuje sławny komunikat: “Houston, mamy problem!”

1972 W Radomsku urodził się Mariusz Czerkawski, hokejarz NHL (Edmonton Oilers).

1985 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „We Are The World” – USA For Africa.

1986 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów „Kiss” – Prince & The Revolution.

2001 Australijski napastnik Archie Thompson pobił rekord świata w ilości bramek strzelonych w jednym meczu piłkarskim. Australia pokonała Samoa Amerykańskie 31:0, Thompson strzelił 13 goli.

2002 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: “Ain’t It Funny” – Jennifer Lopez feat. Ja Rule; US Top Album: “A New Day Has Come” – Celine Dion.

2003 Nr 1 brytyjskiej listy przebojów: “Make Luv” – Room 5 feat. Oliver Cheatham; UK Top Album: “Elephant” – The White Stripes.

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium

Pogoda w Poznaniu

°C
___
______
 • Low Temp. ___°C
 • High Temp. ___°C
___
______
Października 28th 2020, środa
°C
   ___
 • TEMPERATURE
  °C | °C
 • HUMIDITY
  %
 • WIND
  m/s
 • CLOUDINESS
  %
 • SUNRISE
 • SUNSET
 • CZW 29
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PT 30
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • SOB 31
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • NIE 1
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PON 2
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • WT 3
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %