POZnań

Zmiany na skrzyżowaniu ul. Serbskiej i Lechickiej oraz przy pętli Wilczak

Wstępne wizualizacje II etapu trasy tramwajowej na Naramowice  Foto: materiały prasowe

Powstająca trasa tramwajowa na Naramowice ma swój początek na pętli Wilczak znajdującej się przy skrzyżowaniu ulic Słowiańskiej, Naramowickiej, Szelągowskiej i Wilczak. Trwa przebudowa tego układu komunikacyjnego, dlatego na noc z 5 na 6 marca (z piątku na sobotę) zaplanowano zmianę organizacji ruchu w tym rejonie.

Wcześniej, bo w nocy z 3 na 4 marca (ze środy na czwartek) zmieni się organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Serbskiej i Lechickiej. Na ul. Serbskiej przywrócone zostaną dwa pasy dla pojazdów skręcających w stronę mostu Lecha. Zmieni się oznakowanie i sygnalizacja świetlna, dlatego prosimy o zachowanie ostrożności.

Poza szczytami komunikacyjnymi prowadzone będą również prace na ul. Lechickiej – w rejonie byłego skrzyżowania z ulicą Naramowicką – które spowodują utrudnienia (zawężenia pasów, ruch wahadłowy), ale przyczynią się do poprawy stanu nawierzchni.

Roboty budowlane trwają na wszystkich odcinkach trasy na Naramowice, wykonawca pracuje zarówno nad sieciami uzbrojenia terenu, jak i układem torowym i drogowym. Dobrą wiadomością jest przywrócenie dwukierunkowego przejazdu przez ul. Słowiańską w rejonie pętli, bo torowisko tramwajowe przecinające ulicę zostało już zamontowane. Druga dobra wiadomość to otwarcie ul. Naramowickiej jednokierunkowo na odcinku od Wilczaka do ul. Serbskiej. Kierowcy korzystać będą z wyremontowanej części ulicy. Musimy zamknąć jednak fragment ul. Wilczak – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Od 6 marca będzie można więc ponownie przejechać w obu kierunkach ul. Słowiańską do ul. Szelągowskiej. Oznacza to również powrót autobusów kursujących przez te dwie ulice. W nadchodzący weekend wprowadzona zostanie możliwość jednokierunkowego przejazdu ul. Naramowicką od ul. Wilczak w kierunku ul. Serbskiej – dojazd do posesji i skręt tylko w ul. Serbską w kierunku ul. Wilczak i mostu Lecha. 

Dla pieszych i rowerzystów dostępna będzie wschodnia część ul. Naramowickiej (po jezdni, w związku z budową chodników). Dojazd do osiedla Ataner pod numerami 31-47 możliwy będzie ul. Naramowicką zarówno od ul. Serbskiej, jak i od ul. Szelągowskiej i Słowiańskiej.

Nadchodzące zamknięcie ul. Wilczak dotyczy odcinka pomiędzy ul. Ugory a Szelągowską. Dojazd do posesji przy ul. Wilczak nr 68 będzie zapewniony przez plac budowy. Przejście dla pieszych na ul. Szelągowskiej przesunięte zostanie w kierunku południowym (między obecnym tymczasowym przystankiem a standardową lokalizacją).

Wróci także stała organizacja ruchu na skrzyżowaniu ulic Szelągowskiej i Winogrady. Oznacza to przywrócenie sygnalizacji, oznakowania i likwidację tymczasowego przystanku. Podobnie będzie na skrzyżowaniu ulic Murawa i Winogrady. Z kolei na skrzyżowaniu ulic Murawa i Słowiańskiej wróci m.in. śluza autobusowa dla kierunku Murawa – Słowiańska i przestaną działać tymczasowe przystanki przy skrzyżowaniu.

W związku z zamknięciem ul. Wilczak wyznaczone zostaną objazdy. Z ul. Szelągowskiej w kierunku mostu Lecha będzie można przejechać przez ulice Naramowicką i Serbską. W odwrotnym kierunku, czyli do centrum z mostu Lecha, przejedziemy z ul. Serbskiej przez rondo Solidarności oraz ulice Murawa i Słowiańską do Szelągowskiej.

Planowane zmiany dotyczą także tras autobusów komunikacji miejskiej. Linie nr 167, 174, 190 i 911 oraz nocne nr 214 i 224 pojadą przez ul. Szelągowską i Słowiańską. Przystanek autobusowy Wilczak (zlokalizowany przy ul. Szelągowskiej) zostanie przeniesiony na ul. Słowiańską (po skręcie w lewo, za przejściem dla pieszych).

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz