POZnań

Zbliża się finał WOŚP

29 Finał WOŚP 2021  Foto: materiały prasowe

“Finał z głową” – to hasło kolejnej, 29. już edycji zbiórki organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku, mimo pandemii, na poznanianki i poznaniaków także czeka wiele atrakcji. Koncerty online, plenerowa gra miejska, turniej szachowy z udziałem prezydenta Jacka Jaśkowiaka i tradycyjne Światełko do Nieba, to tylko niektóre z wydarzeń poznańskiego Finału WOŚP, który odbędzie się w niedzielę, 31 stycznia. Tym razem zebrane pieniądze pozwolą na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Zdrowie jest dla nas najważniejsze, dlatego większość wydarzeń odbędzie się w przestrzeni miejskiej, w różnych lokalizacjach, tak by nie gromadzić ludzi w jednym miejscu. Jednocześnie zachęcamy do wspólnego grania, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – mówi Tamara Briańska, szefowa Sztabu Ławica. 

Jeżeli przepisy prawa obowiązujące w dniu finału na to pozwolą, podobnie jak w latach ubiegłych na ulice wyjdą setki wolontariuszy z puszkami. Wśród nich znajdą się m.in. posłowie, a także prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Kwestować będą również  ludzie kultury – Tomasz “Titus” Pukacki z Acid Drinkers czy Beata Polak z Wolf Spider. Wszyscy wolontariusze będą wyposażeni w maseczki ochronne i płyny do dezynfekcji rąk.

Sztab Ławica 

O godz. 12:00 rozpocznie się transmitowany z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich finał zorganizowany przez Sztab Ławica. Na początek “Rowerowy Zawrót Głowy”, który tradycyjnie organizuje Rybczyński Team. W poprzednich latach dzięki “wykręconym” kilometrom do sztabowej skarbony wpadło o kilka tysięcy złotych więcej. W wydarzeniu weźmie udział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. 

Kolejnym punktem programu będą rozgrywane przez cały dzień na specjalnej platformie internetowej turnieje szachowe, które organizuje Klub Sportowy Korona Zakrzewo. O godz. 17:00 jeden z turniejów otworzy prezydent Poznania.

Na poznanianki i poznaniaków tego dnia czeka gra miejska – “Znajdź serce w Poznaniu”. To propozycja w sam raz na niedzielny spacer. W kilku miejscach Poznania umieszczone zostanie sześć Serc-Lizaków. Spacerowicze, którzy przejdą całą trasę od serca do serca, sfotografują lub sfilmują wszystkie punkty, wrzucą zdjęcia i filmiki na swojego Facebooka lub Instagrama, będą mogli liczyć na słodkie  gadżety. Żeby wziąć udział w zabawie, posty należy oznaczyć #SztabŁawica i #ZnajdźSerceWPoznaniu. 

Fani motoryzacji tego dnia w Poznaniu zobaczą samochody rzadkie, piękne, zabytkowe i kolorowe. Od godz. 12:00 do 15:00 po głównych ulicach miasta będą jeździć zaprzyjaźnione kluby miłośników różnych marek aut.

Ponadto po Poznaniu będzie kursował Sztabowóz, czyli multimedialna ciężarówka Sztabu Ławica. Dobra muzyka, światło i ruchome obrazy na pewno uatrakcyjnią ten dzień. Będą goście, w roli gospodarzy wystąpią znani w Poznaniu dziennikarze muzyczni. Pojazd będzie można spotkać na trasie: Stadion Miejski przy Bułgarskiej – Grunwaldzka – Kaponiera – Roosevelta – Libelta – Al. Niepodległości – Solna – Małe Garbary – Garbary – Królowej Jadwigi.

Sztab WOŚP przy Politechnice Poznańskiej

31 stycznia dużo będzie się działo także na Politechnice Poznańskiej. Sztabowy “eFINAŁ” transmitowany będzie od godz. 12:00 z budynku Wydziału Architektury i Inżynierii Zarządzania. Stanie tam scena, na której zagrają poznańskie kapele: Mean Machine, Lenny Is Dead, Man in the Box i Glasspop. Czas zainteresowanym technologią umilą koła naukowe PP, opowiedzą między innymi o swoich działaniach, sukcesach i planach na przyszłość. 

Nie zabraknie wywiadów z ciekawymi gośćmi.

Swoją obecność potwierdzili już m.in. prezydent Jacek Jaśkowiak oraz rektor Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski. Ponadto odbędą się pokazy zumby oraz występy magików. Przez cały czas będziemy pokazywać także najciekawsze przedmioty licytowane przez charytatywni.allegro – mówi Olga Gonsch, rzecznik prasowy Sztabu WOŚP przy Politechnice Poznańskiej. 

Wydarzenia będzie można śledzić w godz. 12:00 – 18:00 na profilu sztabu na Facebooku.  Wywiad z prezydentem Poznania transmitowany będzie od godz. 16:00. 

Dodatkowo Sztab WOŚP przy Politechnice Poznańskiej przygotował specjalne wystawy zdjęć poświęcone poprzednim finałom. – Chcemy przypomnieć mieszkańcom, że Poznań zawsze grał z Orkiestrą oraz że z tej okazji zawsze w naszym mieście było kolorowo. Będzie to kilka wystaw rozmieszczonych w różnych punktach Poznania, m.in. przy Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej, CK Zamek, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a także na pl. Wolności – dodaje Olga Gonsch.

Światełko do Nieba 

Kulminacyjnym punktem 29. finału będzie Światełko do Nieba. W tym roku światła w kształcie serca zapłoną na dziedzińcu urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17. W wydarzeniu, organizowanym we współpracy ze Sztabem Ławica, weźmie udział prezydent Jacek Jaśkowiak.

Światełko do Nieba będzie transmitowane na Facebooku Miasta Poznania od godz. 19:40.

Licytacje: złota PEKA, piłka z podpisem Marcina Gortata, sportowe spotkanie z prezydentem Poznania

W ramach aukcji Sztabu Politechniki do wylicytowania są m.in. nagranie profesjonalnego teledysku muzycznego, wyjazd weekendowy dla dwóch osób do Weranda Home czy piłka z podpisem Marcina Gortata. Aukcje można znaleźć na portalu Allegro.

Licytacje prowadzi również Sztab Ławica. Na aukcjach znajdą się m.in. gadżety z poznańskiego ZOO przekazane przez Jędrzeja Solarskiego, zastępcę prezydenta Poznania. Poznańska pracownia rękodzieła “Warsztat Pracy”, jak co roku, przekazała trzy wyjątkowe domki dla lalek. Wśród wystawionych przedmiotów znajdzie się też gratka dla fanów Acid Drinkers – będzie można wylicytować niepowtarzalną przytulankę w postaci wokalisty zespołu Tomasza “Titusa” Pukackiego z podpisami Jurka Owsiaka i  samego artysty. Jest też wyjątkowa fotografia od legendarnego Łazęgi Poznańskiego. 

Oba sztaby wystawiły również przedmioty przekazane przez Jacka Jaśkowiaka. Wśród nich są m.in. 10 limitowanych złotych kart PEKA z podpisem prezydenta, Biblia ekumeniczna, kalendarz na 2021 rok Lecha Poznań z podpisami piłkarzy, bluzy z napisem “Wolne miasto Poznań” i książki “Wiecznie młodzi, czyli pokolenie mocy” autorstwa Joanny Pogorzelskiej oraz “A nóż widelec”. Autorem ostatniej jest znany restaurator Michał Kuter.

Ponadto w ramach Rzeczy od Serca prezydent Poznania wystawił na aukcję wspólną przejażdżkę rowerem lub bieg po mieście.  – Zachęcamy do udziału w licytacji.

Zbieram, jak zawsze, na szczytny cel. Liczę na państwa wielkoduszność – mówi prezydent Jaśkowiak.

Aukcja trwa do końca stycznia. Żeby wziąć w niej udział wystarczy wejść na stronę: https://allegro.pl/oferta/wspolna-przejazdzka-rowerowa-od-jacka-jaskowiaka-10022768361

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz