K U L T U R A

Zakończył się 2. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca

untitled--Fot-Ewelina-Jaskowiak-13  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

2. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Granice natury – granice kultury zakończył się w sobotę, 30 kwietnia. Ostatniego dnia na scenie Polskiego Teatru Tańca swój spektakl zaprezentował zespół Jo Strømgren Kompani (JSK). To autorski zespół jednego z najbardziej znanych w skali międzynarodowej skandynawskich choreografów – Jo Strømgrena.

Spektakl “Salve Regina” to podróż przez różne epoki, w czasie poprzez stagnację i wzburzenie, władzę i niemoc, feudalizm i indywidualizm.

Życie może być udręką. To prawda. Gdzie zatem szukać ukojenia i pocieszenia? Salve Regina to wędrówka przez różne epoki, podróż w czasie poprzez stagnację i wzburzenie, władzę i niemoc, feudalizm i indywidualizm. Tytuł spektaklu nawiązuje do hymnu maryjnego, który od tysięcy lat daje nadzieję i pocieszenie potrzebującym. Jo Strømgren Kompani kontynuuje tę tradycję – czytamy na stronie organizatora.

Jo Strømgren, to wybitny choreograf, autor sztuk teatralnych. Stworzył ponad 150 spektakli. Jego performensy były pokazywane w 64 krajach.
Urodził się w 1970 roku w norweskim Trondheim. Tam uczył się baletu klasycznego oraz pracował przez kilka lat jako tancerz tańca współczesnego. Niestety kontuzja zmusiła go do poszukiwań bardziej multi dyscyplinarnej kariery twórczej. Jako niezrzeszony choreograf często jest angażowany przez zespoły baletowe, wśród nich: Wiener Staatsopernballet, The Royal Danish Ballet, Staatsoper Nürnberg Ballet, Gothenburg Ballet, Ballet de l’Opera National du Rhin, Royal Swedish Ballet i inne. Obecnie jest związany z Narodowym Baletem Norweskim. Jo stworzył wiele przedstawień tańca współczesnego dla takich zespołów, jak: Cedar Lake Dance Company, Danish Dance Theatre, Carte Blanche Dance Company, Cloud Gate Ensemble, Scottish Dance Theatre, Helsinki Dance Company, Repertory Dance Theatre Utah, Iceland Dance Company, Bern Ballet, Staatsheater am Gärtnerplatz München czy Staatstheater Braunschweig. Jako reżyser teatralny specjalną miłością darzy dramaty Henrika Ibsena i głównie pracuje w teatrach skandynawskich: The Norwegian National Theatre, The Royal Danish Theatre, Reykjavik City Theatre, The National Theatre of Bergen, Malmö City Theatre. Na scenie międzynarodowej współpracował m.in. z Philadelphia Live Arts i Teatrem Puszkina w Moskwie. Jest także zaangażowany w reżyserię filmową, jeden współtworzonych przez niego filmów pt. „Closed” był prezentowany podczas 1. edycji MFTT „Granice natury – granice kultury” w 2021 roku.

Choreografia i scenografia: Jo Strømgren
Obsada: Ellen Lindblad, Henriette Hamli/Angela Dematté, Nora Svendsgård, Mikael Rønne, Jakub Medrzycki, Jon Filip Fahlstrøm/Jason Kittelberger
Kostiumy: Bregje van Balen
Reżyseria świateł: Stephen Rolfe
Muzyka: Claudio Monteverdi, Alessandro Scarlatti, Antonio Vivaldi, Jørgen Knudsen
Dyrektor artystyczny, Oslo Dance Ensemble: Merete Lingjærde
Realizacja kostiumów: Johanna Sutinen
Film promocyjny: Tale Hendnes/Dansens Hus Oslo
Dofinansowanie: Arts Council Norway

Warto przypomnieć, że tegoroczny 2. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca pierwszy raz odbył się z bezpośrednim udziałem publiczności. Poprzednia edycja odbyła się online.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz