Aglomeracja

Zakaz pracy medyków w wielu miejscach

Sala operacyjna lekarz  Foto: CC

W tym tygodniu zostanie opublikowane rozporządzenie ws. ograniczenia pracy personelu medycznego w kilku placówkach. Pracownicy medyczni będą mieli prawo do dofinansowania w związku z utraconymi w ten sposób dochodami. Zakaz pracy w kilku miejscach ma objąć medyków leczących chorych na COVID-19.

W tym tygodniu pojawi się rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące zakazu pracy w szpitalach zakaźnych, w których personel medyczny ma kontakt z osobami zakażonymi – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia – chodzi tu o bezpieczeństwo innych placówek służby zdrowia, pacjentów i medyków z innych szpitali.

Pracownicy medyczni, którzy stracą finansowo na tym zakazie, będą mogli liczyć na dofinansowanie z budżetu państwa do kwoty 10 tys. zł względem utraconych dochodów. Zakaz nie będzie dotyczyć domów pomocy społecznej, ale zostanie wydane takie zalecenie dla DPS-ów.  Również w tym wypadku utracone wynagrodzenie powinno być uzupełniane.

Obecnie w szpitalach i na oddziałach zakaźnych przebywa 2.690 osób, z czego 146 korzysta z respiratorów, których jest około 1.500.

Mamy jeszcze dość duży bufor w zakresie respiratorów oraz samych łóżek szpitalnych – ocenił Andrusiewicz, zapewniając równocześnie, że Ministerstwo Zdrowia jest przygotowane na ewentualną konieczność zwiększenia liczby dostępnych łóżek szpitalnych, kupuje również dodatkowe respiratory.

Według najnowszych danych resortu zdrowia dotychczas w Polsce potwierdzono 10.346 zakażeń koronawirusem, zmarło w sumie 435 osób. Wyzdrowiało 1740 osób.

PAP, ozk/ joz


Mapa dostępna dzięki uprzejmości esri.pl

Użyte w artykule zdjęcia: CC

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz