K U L T U R A

Wytchnienie! Rozpoczyna się 11. edycja Poznań Design Festiwal

PDF_Wytchnienie_FB_IG_1200x1200_02 Foto:

„Wytchnienie” to hasło przewodnie tegorocznej, 11. edycji Poznań Design Festiwalu (PDF). Wydarzenie, które skupia uczestników i uczestniczki posługujących się językiem szeroko rozumianego wzornictwa, tym razem koncentruje się na różnych sposobach odpoczynku w przestrzeni miejskiej. Po raz pierwszy festiwal odbędzie się w dwóch odsłonach: letniej i jesiennej. Już w lipcu i sierpniu poznaniacy i poznanianki będą mogli wziąć udział w serii warsztatów, stanowiących wstęp do październikowego PDF.

Wytchnienie będzie motywem przewodnim kilkudziesięciu wydarzeń tegorocznego Poznań Design Festiwalu. Wśród nich znajdą się wystawy, warsztaty oraz wykłady, podczas których przedstawione zostaną innowacyjne pomysły projektantów i architektów na tworzenie przestrzeni miejskich sprzyjających regeneracji.

– Sprawdzimy, w jaki sposób parki, ogrody miejskie czy rośliny na ulicach mogą działać kojąco na zmysły. Będziemy dyskutować o tym, jak odpowiednio zaprojektowane place, alejki i chodniki mogą wpływać na samopoczucie mieszkańców. A w konsekwencji, jak miejsca do odpoczynku, np. ławki oraz przemyślane układy urbanistyczne pozwalają na stworzenie przestrzeni, gdzie można zatrzymać się na chwilę spokoju – tłumaczy Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwalu.

Warsztaty letnie

Lipiec i sierpień upłyną pod znakiem warsztatów, w których udział może wziąć każdy. Uczestnicy i uczestniczki przetestują wybrane miejsca wytchnienia, wytypowane wcześniej przez Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej. Dwie grupy studentów eksplorowały miejsca wytchnieniowe w mieście: jedna skupiła się na parkach w centrum, a druga na terenach wokół kampusu, takich jak okolice Wartostrady czy Malty.

Warsztaty WYTCHNIENIE Z RUSAŁKĄ
  Kiedy: 9 lipca, godz. 20:00 – 22:00
  Miejsce: Ul. Botaniczna przed wejściem do tunelu pod ul. Św. Wawrzyńca
  Prowadzenie: Julia Kończak

Warsztaty ILE DŹWIĘKÓW MIEŚCI MIASTO?
  Kiedy: 10 lipca, godz. 17:00 – 19:00
  Miejsce: Okolice Starego Rynku
  Prowadzenie: Dominika Dopierała

Warsztaty SPACER PO WYTCHNIENIE
  Kiedy: 11 lipca, godz. 17:00 – 19:00
  Miejsce: Park Chopina
  Prowadzenie: Natalia Adamczyk

Kolejne miesiące z PDF

To nie koniec wakacyjnych spotkań z PDF. W sierpniu odbędą się kolejne trzy warsztaty wytchnieniowe, podczas których uczestnicy będą testować miejsca oznaczone przez studentów na specjalnej mapie. Jesienią, od 25 do 27 października, odbędzie się szereg wystaw, prezentacji oraz wykładów, w tym prelekcja projektantki przestrzeni Jo Jurga. Zapraszamy także na wystawy „Strefy wytchnienia”, „Re_set” Agaty Kiedrowicz i Jagody Valkov oraz „Inner nature”.

Więcej informacji na: www.poznandesignfestiwal.pl

Organizatorem PDF jest Fundacja Made in Art, a wydarzenie dofinansowuje Miasto Poznań. Patronat honorowy nad festiwalem objął Prezydent Miasta Poznania.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz