K U L T U R A

Wystawa dla gadziów, czyli Romowie w Muzeum Etnograficznym

Romowie w Sławie Śląskiej  Foto: Archiwum S. Blaszczyka / Muzeum Narodowe w Poznaniu

Romowie stanowią grupę wyraźnie wyróżniającą się. Trudno ich nie zauważyć na ulicy, gdy spotykamy żebrzące kobiety i dzieci lub zachwalające swe wróżbiarskie umiejętności Cyganki. Widzimy ich w centrach handlowych, gdy robią kosztowne zakupy w towarzystwie całych rodzin. Podziwiamy też muzykę, taniec, kolorowe stroje na festiwalach etnicznych. A jednak pomimo, że tak widoczni, są jakby „niewidzialni”. Dla większościowego społeczeństwa spotkanie z nimi pozostaje zaskoczeniem, niespodziewanym odkryciem zupełnie odmiennego świata.

Romskie spotkania

Muzeum Etnograficzne zaprasza na wystawę “Romowie ≠ Cyganie”, która przedstawi historię i kulturę polskich Romów, kierunki migracji, ze szczególnym ukazaniem zróżnicowania i niejednorodności grup, różnorodność elementów kultury i języka, a jednocześnie wiążących ich cech wspólnych jak: folklor, specyfika obyczajowości i mitologii.

Ważnym elementem wystawy jest podkreślenie wierzeń, tradycji, zwyczajów i tabu kulturowych zawartych w kodeksie „romanipen”, poruszone zostały także zagadnienia hermetyzacji tej kultury, jej tożsamości i dylematach z nią związanych – z utrudnieniami procesów integracyjnych i komunikacyjnych.

Wystawa przeznaczona jest dla nas – gadziów – większościowego społeczeństwa, by choćby na chwilę oderwać się od powielanych klisz i poszukiwać własnych nowych przemyśleń oraz znalezienia tej minimalnej przestrzeni dla akceptacji romskiej inności.

Wystawa czynna jest od 8 kwietnia 2017 r.

Użyte w artykule zdjęcia: Archiwum S. Blaszczyka / Muzeum Narodowe w Poznaniu , N. Gancarz / Muzeum Narodowe w Poznaniu

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz