K U L T U R A

Wkrótce rozpocznie się II Paderewski Festiwal

II Paderewski Festiwal  Foto: materiały prasowe

Po czterech latach powraca Paderewski Festiwal – święto wokół postaci Ignacego Jana Paderewskiego. Od 9 do 13 listopada odbędzie się kilkanaście wydarzeń, zarówno w Poznaniu, powiecie poznańskim, jak i za granicą Polski –  w Szwajcarii i Niemczech.

Celem festiwalu jest pielęgnowanie pamięci o jednym z największych działaczy niepodległościowych, światowej sławy pianiście, kompozytorze, polskim dyplomacie i polityku – Ignacym Janie Paderewskim, który rozpalił serca poznaniaków do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego. W ramach wydarzenia zaplanowane zostały koncerty i wykłady przybliżające jego biografię oraz twórczość.

Projekt zakłada prezentacje artystyczne w instytucjach kultury na terenie Poznania i powiatu m.in. w Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach, w Zamku Kórnickim, w Pałacu Jankowice, a także w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Atrakcje odbędą się także w miejscach związanych z pamięcią o Paderewskim – takich jak Sala Biała Urzędu Miasta Poznania, Pałac Działyńskich czy Hotel Bazar przy ul. Paderewskiego. 

W ramach festiwalu w sobotę, 11 listopada, o 12:30 zaplanowano koncert “Polskie tria fortepianowe” w wykonaniu Apeiron Trio w składzie Hanna Lizinkiewicz (fortepian), Piotr Kosarga (skrzypce) i Jan Czaja (wiolonczela). Wydarzenie odbędzie się w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu. W weekend 11 i 12 listopada zobaczyć będzie można w Teatrze Muzycznym polsko-amerykański musical o I.J. Paderewskim “Virtuoso”. W niedzielę o 11:00 (12 listopada) teatr zaprasza też na Salon Poezji z Aleksandrem Machalicą, który przeczyta przemówienia I. J. Paderewskiego, a o oprawę muzyczną na fortepianie zadba Jakub Czerski. Wydarzenie odbędzie się także w formie Wieczornicy w Bibliotece Kórnickiej tego samego dnia o 20:00.

Festiwal zawita także do podpoznańskich gmin. W dzień niepodległości o godz. 17:00 w auli Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy wręczone zostaną nagrody Rokietnickiej Wierzby, a wydarzenie uświetni recital Antoniny Marii Waliszewskiej (fortepian), występ Michała Grudzińskiego, aktora Teatru Nowego w Poznaniu oraz uczniów szkoły. Z kolei o 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach zaplanowano Komornicki Nokturn – recital Marka Brachy (fortepian). Koncert odbędzie się w ramach cyklu “Z klasyką przez Polskę”.

Podczas pięciu festiwalowych dni nie zabraknie także m.in. wykładu prof. Haliny Lorkowskiej o Ignacym Janie Paderewskim, odsłonięcia nowej tablicy upamiętniającej tę postać przy ul. Paderewskiego, wystawy “O Ignacym Janie Paderewskim” w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, a także koncertów w Pałacu Jankowice i Dworze w Skrzynkach. W czasie trwania festiwalu muzyka polskiego pianisty wybrzmi także podczas St. Gallen Recital w Szwajcarii i Wieczoru pieśni polskiej w Bazylice św. Jana w Berlinie.

Organizatorem wydarzenia pod patronatem Starosty Poznańskiego jest Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide, a partnerami są m.in. Miasto Poznań i Teatr Muzyczny w Poznaniu.  

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz