Aglomeracja

WKKW w weekend – święto koni i jeżdźców

WKKW w Racocie  Foto: Mateusz Staszałek

W najbliższy weekend miłośników koni czeka wyjątkowe wydarzenie w wielkopolskim Racocie. W piątek w stadninie koni rozpocznie się Finał Pucharu Polski w Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.

WKKW w Racocie Foto: Mateusz StaszałekW ramach Pucharu zawodnicy rywalizować będą w 4 kategoriach wiekowych: młodzicy (11-13 lat), juniorzy młodsi (14-15 lat), juniorzy (16-18 lat) oraz seniorzy (powyżej 18 lat).

W trakcie sezonu jeźdźcy zdobywali punkty podczas eliminacji w całej Polsce, ale walka o zwycięstwo trwa do samego końca, ponieważ w finale zawodnicy otrzymują podwójną ilość punktów.

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego nazywany koroną sportów jeździeckich. Obejmuje wszystkie aspekty sztuki hippicznej: harmonię pomiędzy jeźdźcem i koniem, kontakt z naturą i wytrzymałość oraz precyzję, zwinność i technikę skoku. Konkurs składa się z trzech prób: ujeżdżenia, próby terenowej i skoków przez przeszkody.

Próba ujeżdżenia jest sprawdzianem posłuszeństwa – na czworoboku o wymiarach 20×60 m jeździec i koń mają do wykonania określoną liczbę ruchów w trzech chodach: stępie, kłusie i galopie, za co otrzymują oceny od sędziów w skali od 1 do 10, które przeliczane są później na punkty karne.

Próba terenowa polega na pokonywaniu stałych przeszkód na urozmaiconym terenie. Podczas tej próby para jeździec-koń muszą się wykazać wielką odwagą, zręcznością i wytrzymałością. Przed nimi bowiem jest do pokonania ponad dwadzieścia przeszkód (o wysokości od 100 do 120 cm) w skład, których wchodzą rozmaite kombinacje, duże zeskoki (nawet do 200 cm) – także do wody oraz skoki wielkimi kłodami.

Ostatnim – niedzielnym sprawdzianem jest konkurs skoków przez przeszkody. Zadanie jest o tyle trudne, że dzień wcześniej jeźdźcy i konie pokonali ciężki test terenowy, a teraz gdy zmęczenie daje o sobie znać muszą pokonać szereg przeszkód parkurowych, które to przy delikatnym choćby puknięciu końskich nóg spadają na ziemię, obarczając dodatkowymi punktami karnymi daną parę (każda zrzutka to 4 pkt.). Ukończenie tej próby bez punktów karnych wymaga od zawodników wiele wyczucia i techniki, a od konia olbrzymiej staranności.

W końcowej klasyfikacji zwycięża para (jeździec i koń), która uzyska najmniej punktów karnych w trzydniowej rywalizacji.

Festiwal jeździectwa w Baborówku Foto: mat.prasowe

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz