Aglomeracja

Wirtualny monitor PEKA – sprawdź swoją bimbę

Czytnik kart PEKA - ostatnie godziny przed uruchomieniem systemu  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab

Czytnik kart PEKA - ostatnie godziny przed uruchomieniem systemu Foto: lepszyPOZNAN.pl / tabMiał wystartować razem z systemem PEKA. Nie udało się, ale właśnie rozpoczęły się testy systemu umożliwiającego sprawdzenie na żywo kiedy na nasz przystanek przyjedzie nasz tramwaj. Wirtualny Monitor to kolejne udogodnienie dla pasażerów transportu publicznego wprowadzane w ramach systemu PEKA. Wykorzystuje dane przesyłane przez komputery pokładowe zamontowane w pojazdach, wyposażone w moduł GPS. Obecnie system jest testowany i kalibrowany.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami informujemy o trwających testach Wirtualnego Monitora – informuje Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM. Jest to wygodne narzędzie, dzięki któremu można uzyskać informację za ile minut z danego przystanku odjedzie autobus/tramwaj interesującej nas linii. Dostęp do WM uzyskujemy poprzez wejście stronę internetową: www.peka.poznan.pl/vm/

Wirtualny Monitor wyświetla informacje w czasie rzeczywistym i jest na bieżąco aktualizowany, dlatego jeśli np. na trasie naszej bimby pojawi się przeszkoda uniemożliwiająca poruszanie się tramwaju, to czas odjazdu nie będzie się zmniejszał. Może być także taka sytuacja, że autobus utknie w „korku”. Wówczas czas odjazdu może się wydłużyć. Na Wirtualnym Monitorze wyświetlana jest bowiem informacja o rzeczywistym czasie odjazdu pojazdu z danego przystanku.

Czas odjazdu podawany w minutach (np. 4 min.) dotyczy linii, na których pojazd znajduje się na już trasie, natomiast czas godzinowy odjazdu (np. 12:25) dotyczy linii, dla których pojazd czeka na pętli i jeszcze nie rozpoczął kursu.

W momencie kiedy pojazd dojeżdża do przystanku, znajduje się na przystanku lub z niego odjeżdża, na Wirtualnym Monitorze pojawi się migająca informacja „0 min.” w kolorze niebieskim.

Monitor wciąż znajduje się w fazie testów. ZTM Poznań wraz z wykonawcą systemu na bieżąco prowadzi prace mające zagwarantować najwyższy standard funkcjonowania i obsługi nowości, która w istotny sposób zmieni korzystanie przez wielu pasażerów z rozkładów jazdy.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz