Wiosłują promując Puchar Świata w wioślarstwie

Dawid Grabowski, wioślarz  Foto: mat. pras.

Podczas Pucharu Świata w wioślarstwie seniorów rywalizować będzie blisko 800 zawodniczek i zawodników, w tym ponad 120 niepełnosprawnych. Będzie to ostatnia rywalizacja wioślarzy przed sierpniowymi igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro. Zawody odbędą się na jeziorze Maltańskim w czerwcu.

Promocja poznańskiej odsłony Pucharu Świata jest dość nietypowa. Jeszcze dzisiaj na kilku przystankach tramwajowych spotkać można wioślarzy wiosłujących na ergometrach.

Do Poznania przyjedzie ogromna większość wioślarzy, którzy w Brazylii będą walczyli o olimpijskie medale – zapowiadają organizatorzy – dla zawodników będzie to ostatnia szansa, aby sprawdzić swoją formę.

W Poznaniu wystartuje również duża grupa polskich wioślarzy. Na Malcie wystartuje nie tylko osiem polskich osad, które wywalczyły olimpijskie paszporty, ale też pozostałe osady.

W 2016 roku odbyły się już dwie edycje Pucharu Świata, we włoskim Varese (15-17 kwietnia) oraz w szwajcarskiej Lucernie (27-29 maja). Rywalizacja w roku olimpijskim z reguły bywa bardzo interesująca, bo poszczególne osady próbują swoich sił z potencjalnymi rywalami do olimpijskiego podium. W Varese z dobrej strony pokazali się biało-czerwoni, którzy pojawili się we Włoszech w liczbie piętnastu osad.

Od razu w finałach A znalazły się czwórki podwójne kobiet i mężczyzn (paszporty do Rio wywalczyły w poprzednim roku). Znakomicie spisały się panie, które w ładnym stylu wygrały regaty, wyprzedzając Holandię różnicą 0,13 sekundy. Polki płynące w składzie: Monika Ciaciuch (Lotto Bydgostia), Maria Springwald (AZS AWF Kraków), Joanna Leszczyńska (WTW Warszawa) i Agnieszka Kobus (AZS AWF Warszawa), przez połowę dystansu były za rywalakami, ale na finiszu okazały się lepsze. Męska czwórka podwójna płynąca w składzie: Wiktor Chabel (Posnania RBW), Mateusz Biskup (AZS AWFiS Gdańsk), Dariusz Radosz (Lotto Bydgostia) i Mirosław Ziętarski (AZS UMK Energa Toruń) zdobyła brązowy medal, przegrywając z Rosjanami i Kanadyjczykami. Drugi złoty medal dla Polski zdobyła dwójka podwójna kobiet. Magdalena Fularczyk i Natalia Madaj (obie Lotto Bydgostia) wyraźnie prowadziły od startu do mety i pewnie pokonały na finiszu Holenderki i Dunki.

Historia zawodów Pucharu Świata w wioślarstwie rozpoczęła się w 1997 roku. Wtedy odbyła się pierwsza jego edycja, która co roku składała się z trzech regat (wyjątkiem był rok 2001, kiedy PŚ składał się z czterech regat). Pierwsze regaty w 1997 roku odbyły się w Monachium. Do Poznania na jezioro Maltańskie, PŚ zawitał po raz pierwszy w 2004 roku. Te regaty z pewnością zapamięta na zawsze zawodniczka poznańskiego Trytona Julia Michalska. Wtedy niespełna 19-letnia zawodniczka w ładnym stylu wygrała rywalizację w jedynkach wagi lekkiej. To było jedyne zwycięstwo biało-czerwonych w tej imprezie. Po ośmiu długich latach, zawody wioślarskiego Pucharu Świata wracają na jezioro Maltańskie do Poznania w czerwcu 2016 roku. Już bez Julii Michalskiej i wspaniałej polskiej czwórki podwójnej. O sportową sławę powalczą inni.

Puchar Świata w wioślarstwie seniorów odbędzie się na jeziorze Maltańskim od piątku 17 do niedzieli 19 czerwca.