K U L T U R A

Wiosenna Era Jazzu

Era Jazzu - ESPEN ERIKSEN Trio  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Juz niedługo rusza wiosenna Era Jazzu. W dniach 8 – 10 kwietnia na scenie Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek oraz Auli UAM zaprezentowany zostanie projekt dedykowany Krzysztofowi Komedzie, konsekwentnie realizowany od wielu lat Czas Komedy. Gościem specjalnym projektu „Komeda” jest argentyński gitarzysta Danilo Amboage Perez.

Koncert wpisuje się w przyjętą przed laty koncepcję prezentacji muzyki Krzysztofa Komedy przez wybitnych muzyków, którzy do swoich projektów zapraszają także muzyków z Poznania – wyjaśnia pomysł na wspólny koncert Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – Choć kompozycje Komedy doskonale znane są polskiej publiczności i wielu naszych muzyków często korzysta z tej spuścizny, to nieczęsto po muzykę wybitnego Wielkopolanina sięgają twórcy spoza Polski. W ramach projektu Czas Komedy” zaprezentowaliśmy już kilka takich koncertów: komedowskie impresje norweskiego trio Espena Eriksena czy Komeda grany przez wiedeńskich kameralistów Radio String Quartet. Teraz nastrój komedowskich brzmień zagrywamy z oryginalnym, jazzowym trio oraz gościnnym udziałem naszego znakomitego saksofonisty, Dawida Tokłowicza. To premiera i jedyny koncert w Polsce! – mówi Dionizy Piatkowski, twórca i dyrektor Ery Jazzu

Dani Perez to Argentyński gitarzysta, który jest ciekawym i uznanym artystą jazzowym, realizującym własne, nonkonformistyczne projekty. W roku 2002 w ramach prezentacji w San Sebastian Plaza Festival gitarzysta zaprezentował swój nowy zespół i ciekawy pomysł estradowy. Podczas tego wydarzenia w jego repertuarze artystycznym koncertu znalazły się interpretacje filmowych kompozycji Krzysztofa Komedy.

To, co najbardziej mnie pociągało w jego ścieżkach dźwiękowych to improwizacja, by osiągnąć coś innego, w atmosferze budowanej przez każdą sekwencję. To właśnie zainspirowało mnie do aranżacji jego muzyki na sekstet i zaproszenie do projektu najwybitniejszych muzyków Hiszpanii. Odtwarzamy zatem klimat filmów z muzyką Komedy, ale dodajemy własną, impresyjną i autentyczną kreację. – wyjaśni genezę sesji Dani Perez

To ważne wydarzenie artystyczne zostało zarejestrowane i wydane na płycie „The Komeda Project Live”. Teraz odbędzie się polska premiera unikalnego projektu, a gościem trio argentyńskiego gitarzysty będzie poznański saksofonista Dawid Tokłowicz.

Dawid Tokłowicz to laureat nagrody Ery Jazzu, nagrody, która uhonorowała wielu młodych artystów – a dzisiaj znanych i poważanych – poznańskich muzyków.

 Dawid Tokłowicz jest niezwykle kreatywnym artystą. Jest także otwarty na nowe pomysły, zarówno te wpisujące się w koloryt nowoczesnego jazzu, jak i te łączące różne nurty i nastroje nowoczesnej muzyki rozrywkowej. – rekomenduje młodego saksofonistę Dionizy Piątkowski

Dawid Tokłowicz jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jesienią 2017 roku przebywał w Nowym Jorki i pobierał lekcje u najlepszych muzyków amerykańskich takich, jak Lucas Pino, Chad Lefkowitz-Brown, Will Vinson czy Tivon Pennicott. Uznawany za sensację młodego polskiego jazzu jest także laureatem wielu prestiżowych konkursów: od finalisty festiwalu Jazz nad Odrą, Novum Jazz Festival, Rock Pro Jazz Festival czy Blue Note Poznań Competition po Grand Prix School & Jazz Festival, główną nagrodę (wraz ze swoim kwintetem) Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych Sax Clubu oraz hiszpańskiego konkursu Online Wave Competition. W kręgu jego nauczycieli znajdują się wybitni saksofoniści Maciej Kociński, Piotr Baron, Greg Osby, Achille Succi, Miguel Zenon oraz Andrzej Olejniczak. Poznański saksofonista jest liderem i współtwórcą także autorskich zespołów Dawid Tokłowicz Quintet, Robin/Tokłowicz International Project (z francuskim wibrafonistą Felixem Robinem) czy Tokłowicz & Strings. Ciekawy projekt saksofonisty z kwartetem kameralistów zrodził się w połowie 2020. Zespół – złożony ze studentów i absolwentów wyższych uczelni muzycznych – swój repertuar zbudował z popularnych przebojów wybitnych polskich kompozytorów (Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Wasowski & Przybora, Krzysztof Komeda) wpinając do charakterystycznego brzmienie także światowe standardy jazzu i muzyki rozrywkowej. Repertuar zespołu zawiera także ciekawe kompozycje autorskie w doskonałym opracowaniu, podanym w oryginalnych i nowoczesnych aranżacjach, które każde dzięki jazzowej improwizacji czynią z muzyki Dawida Tokłowicza & Strings niezwykle ciekawe brzmienia i nastroje. Pomysł połączenia klasycznego brzmienia kwartetu smyczkowego i jazzowego saksofonu, gdzie „klasyka” współbrzmi z jazzową improwizacją jest tutaj niezwykle ujmujący.

Era Jazzu – Aquanet Jazz Festival

Eskauber & Tomek Nowak Quartet – Rap Jazz Band
CK Zamek 8 kwietnia, godzina 19:00

Dani Perez Trio – Czas Komedy
CK Zamek 9 kwietnia godzina 19:00

Dawid Tokłowicz & Strings – Era Jazzu Prize 2022
CK Zamek 9 kwietnia, godzina 19:00

Andrea Motis – Singing & Swinging
Aula UAM 10 kwietnia, godzina 19:00Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz