WiFi/Pń bezpieczne :)

Kaspersky Lab przedstawia raport poświęcony bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych WiFi w Poznaniu. Jest to kolejne zestawienie poświęcone stanowi bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych na terenie polskich miast. Systematycznie pojawiać się będą kolejne miejscowości. Następnym przebadanym miastem będzie Kraków.Podobnie jak poprzednio (LublinWarszawa oraz Toruń), badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie (na wybranej trasie) sieci bezprzewodowych i analizowaniu ich pod względem zabezpieczeń.

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

Trasa

W Poznaniu zostało przebadanych ponad 1 100 sieci bezprzewodowych. Wszystkie zostały znalezione podczas jazdy samochodem. Poniżej znajduje się mapka, która lepiej zobrazuje przebytą trasę.

trasa na której przeprowadzono badanie
trasa na której przeprowadzono badanie

Prędkości transmisji danych i producenci sprzętu

Na poniższym wykresie przedstawione są prędkości w jakich pracowały wszystkie wykryte sieci. Jeżeli chodzi o sieci 11 Mbit (a więc najwolniejsze), to Poznań zajmuje spośród dotychczas przebadanych miast drugą pozycję. Więcej sieci tego typu miał tylko Toruń (44,7%), jednak różnica jest niewielka. Jest to wynik bardzo słaby, jeżeli odniesiemy go do Lublina (35,5%). Sieci z transmisją danych 11 Mbit powoli ustępują szybszym, jednak jak szybki jest to proces będzie się można przekonać po kolejnym raporcie dla danego miasta i porównania go do poprzedniego badania na tej samej trasie, a nie do innego miasta. Jeżeli chodzi o sieci najszybsze (54 Mbit) to jest ich prawie tyle samo co w Toruniu (16,8%) i Lublinie (16,33%). Jedynie Warszawa ma więcej sieci opartych o ten standard (22,25%). W prawie 4,5% przeskanowanych sieci nie udało się stwierdzić prędkości transmisji danych.

prędkość transmisji danych
prędkość transmisji danych

Bezpieczeństwo transmisji danych

Poniższy wykres przedstawia zastosowane rodzaje szyfrowania w wykrytych sieciach. WPA jest najlepszym rodzajem szyfrowania jakie mogli wybrać użytkownicy poznańskich sieci. WEP z racji licznych wad nie oferuje współcześnie praktycznie żadnego bezpieczeństwa. Jego złamanie jest możliwe w kilka minut za pomocą oprogramowania dostępnego w sieci. Oczywiście najgorszym wyborem jest niestosowanie żadnego rodzaju szyfrowania. W takim wypadku do sieci może podłączyć się każdy.

wykorzystywane mechanizmy szyfrowania
wykorzystywane mechanizmy szyfrowania

Blisko 45% sieci posiada szyfrowanie WPA. Nie jest to wynik zły, bardzo zbliżony zanotowano dla Lublina (49%). Dla Warszawy wynik był wyższy o 9%. Nadal jednak to Toruń zajmuje ostatnie miejsce pod tym względem z 33,5% sieci szyfrowanych WPA. Stosunkowo mało użytkowników nie zabezpiecza swoich sieci wcale. Wynik jest zbliżony do Warszawy (prawie 20%).

Typy sieci bezprzewodowych

Po Lublinie, w którym jedynie 0,58% sieci pracowało na zasadzie zdecentralizowanej Ad-hoc wydawałoby się, że wynik nie będzie już niższy (w Warszawie i Toruniu było to ponad 1%). W Poznaniu zanotowaliśmy jednak tylko 0,35% takich sieci.

Podsumowanie

Na tle innych miast Poznań wypada dosyć dobrze. Poziom bezpieczeństwa wykrytych sieci WiFi jest dosyć wysoki. Szczególnie ze względu na małą ilość sieci nieszyfrowanych w ogóle. Użytkownicy mają zatem świadomość zagrożeń związanych z niestosowaniem szyfrowania. Szybkość transmisji danych w przebadanych sieciach jest w większości przypadków podobna do Lublina i Warszawy, jednak Poznań ma jeszcze sporo najwolniejszych sieci 11 Mbit. Pozostaje mieć nadzieję, że przy kolejnym badaniu wynik ten ulegnie poprawie.

Materiał opracowany przez Kaspersky Lab.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz