Aglomeracja

Wielkopolanie Śpiewają Niepodległej

Wielkopolanie Śpiewają Niepodległe  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Koncert z okazji 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbył się na poznańskim Starym Rynku. Widowisko powstało we współpracy TVP3 Poznań, Muzuem Powstania Wielkopolskiego oraz Poznańskiego Chóru Chłopięcego Jacka Sykulskiego.

W trakcie widowiska na telebimach odtwarzane były przekazy historycznych wydarzeń, cytaty ze wspomnień powstańców, kopie rozkazów oraz wiele materiałów archiwalnych, które przyczynią się do aktywnego odkrywania i utrwalania historii kluczowej dla naszej tożsamości. W scenerii architektonicznej Starego Rynku, wśród krużganków Ratusza i arkad domków budniczych, pojawiło się też blisko 1000 harcerzy, a także ułani i grupy rekonstrukcyjne.

Koncert przygotowany był w konwencji współnego śpiewu gwiazd na scenie i widzów pod nią. Patriotyczne utwory przedstawili między innymi: Ray Wilson, Mateusz Ziółko, Rafał Brzozowski, Grzegorz Kupczyk, Luxtorpeda, Kasia Cerekwicka, a także Chór Chłopięcy Jacka Sykulskiego.

Koncert na swojej antenie pokazała TVP3 i TVP2.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter, LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter, lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaśkowiak

3 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • To był świetny koncert! A trochę historii nie boli, jeśli oglądać mają ludzie, którzy nie wiedzą wiele o Powstaniu Wielkopolskim. Ujęcia miasta z lotu ptaka czy z okna w kamienicy. Czy też tak nie bywa na transmisjach koncertu noworocznego z Wiednia? Jasne to inna okazja i sytuacja, ale od razu bylo u mnie takie skojarzenie.
    Nie ogladam tvp…, to byl chyba jeden z kilku programow, jakie zostały przeze mnie obejrzane od 2 lat w tej telewizji.
    Fakt, że nie był do końca na żywo, to maly minus. W tvp3 Poznań były urywki na żywo, od początku 17.30, potem jeszcze kolejne wejscia, wygladało to obiecująco. I nie zawiodłam się. Wielkie dzięki autorom spektaklu. Godne uczczenie POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH! Za to wielki minus dla realizatorów w wawce za ścięcie trzeciej zwrotki Roty “Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz…”. Kogo bolą te słowa niepisanego drugiego hymnu Polski? To jest historia, ale jej się nie fałszuje, wycinając dla kogoś niewygodne słowa. I przy okazji sami musimy uważać, jak na naszych oczach fałszuje się historię, takimi drobnostkami, które wielokroć powielane, tworzą prawdę i tylko jedyną prawdę, choc jest kłamstwem.

  • Super koncert.
    Niestety przekaż w TVP załamany.. gdzie zwrotka “Nie będzie Niemiec, pluł nam w twarz, ni dzieci nam germanil”? Skąd młode pokolenia maja wiedzieć, kto był naszym wrogiem. Ze w czasie powstania nie walczyliśmy z jakimiś mitycznymi prusakami, a w czasie II wojny, nie walczyliśmy z mitycznymi nazistami, tylko że walczylismy z NIEMCAMI, którzy od pokoleń chcieli eksterminowac nasz naród.

  • kiedyś Niemiec wrogiem dziś naszym przyjacielem, pamietam czasy kiedy do kościolów przychodziły transporty paczek z Niemiec, trzeba szukac porozumienia a nie ciagle żyć historia, owszem jest ważna ale jak mowi pewen ksiadz z Torunia – Alleluja i do przodu