K U L T U R A

Wielka Srebrna Pieczęć Miasta Poznania dla prof. Piotra C. Kowalskiego

Wielka Srebrna Pieczęć Miasta Poznania dla prof. Piotra C. Kowalskiego  Foto: materiały prasowe

„Twórcze komentowanie rzeczywistości stało się Pana znakiem rozpoznawczym, podobnie jak kolor i radość, które Panu wszędzie towarzyszą. Pańska pogoda życia i obywatelska postawa mogą być wzorem dla młodych adeptów sztuki, ale nie tylko” – napisał w swoim liście gratulacyjnym prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, skierowanym do prof. dr. hab. Piotra C. Kowalskiego. Z rąk zastępcy prezydenta Poznania Jędrzeja Solarskiego, wybitny artysta, wykładowca Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu otrzymał szczególne wyróżnienie Wielką Srebrną Pieczęć Miasta Poznania.

Przełamuje Pan bariery obecności rzeczywistości w sztuce i sztuki w rzeczywistości eksperymentując z przedmiotami i sytuacjami zastanymi. Nie bez znaczenia jest Pańska działalność dydaktyczna oraz bieżące uczestnictwo w życiu kulturalnym i społecznym miasta. To godna inspiracja dla pańskich wychowanków – dodał w liście gratulacyjnym prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.  

Uroczystość wręczenia wyróżnienia Wielkiej Srebrnej Pieczęci Miasta Poznania odbyła się w gabinecie Rektora Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu. Wielką Srebrną Pieczęć Miasta Poznania laureatowi wręczył zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski wraz z przewodniczącym Rady Miasta Poznania Grzegorzem Ganowiczem. Podczas uroczystości obecny był także Rektor Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu prof. dr hab. Wojciech Hora.

Piotr C. Kowalski urodził się w 1951 roku w Mieszkowie. W latach 1973-78 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dziś Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz) w Poznaniu. Profesor zwyczajny. W latach 2010-2014 był kierownikiem Katedry Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Obecnie prowadzi X Pracownię Malarstwa na Wydziale Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym im M. Abakanowicz w Poznaniu i Pracownię Gościnną w Katedrze Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz